Kiedy egzamin gimnazjalny? Wiemy gdzie znajdziesz odpowiedzi

Kiedy egzamin gimnazjalny? Wiemy gdzie znajdziesz odpowiedzi Źródło: pixabay.com/F1Digitals

Egzamin gimnazjalny 2019 - to już ostatni raz, kiedy uczniowie ostatnich klas gimnazjów będą stawać do egzaminów. Jak się do niego przygotować? I czy taki test wiedzy ma jakiś sens? Podajemy oficjalną datę przeprowadzania najważniejszego sprawdzianu przed maturą. To od niego zależy, do jakiego liceum ma szansę dostać się nastolatek.

Egzamin gimnazjalny 2019 - czy jest? To test wiedzy ogólnej na koniec nauki w gimnazjum. Ten ważny sprawdzian składa się z trzech części:

 • humanistycznej, która zawiera zakres języka polskiego, historię oraz wiedzę o społeczeństwie,
 • matematyczno-przyrodniczej (jak sama nazwa wskazuje, będzie się odnosił do matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych),
 • języka obcego, do wyboru jest język: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. 

Egzamin gimnazjalny 2019: data

W związku z reformą oświaty, w tym roku ostatni raz organizowany zostaje egzamin gimnazjalny. Zostanie on przeprowadzony 10-12 kwietnia. Kilka dni później po raz pierwszy ósmoklasiści napiszą swój egzamin. Będzie on się składać z podobnych elementów co test gimnazjalny, czyli z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

Egzamin gimnazjalny w terminie głównym odbędzie się:

 • część humanistyczna - 10 kwietnia, w środę, w godzinach: od godziny 9 z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, od godziny 11 natomiast z języka polskiego,
 • część matematyczno-przyrodnicza - 11 kwietnia, w czwartek: z zakresu przedmiotów przyrodniczych od godziny 9, a z matematyki od 11,
 • język obcy nowożytny - 12 kwietnia (piątek) na poziomie podstawowym o godzinie 9, natomiast na poziomie rozszerzonym o 11.

Wyniki będą przekazane szkołom w połowie czerwca, konkretnie 14 czerwca uczniowie ostatnich klas gimnazjów poznają rezultaty swojej nauki i sprawdzianu umiejętności.

Egzamin gimnazjalny 2018: polski, angielski, matematyka - arkusze CKE i odpowiedzi

Jak przedstawiają się wyniki uczniów, którzy zdawali egzamin gimnazjalny rok temu? W 2018 roku do sprawdzianu przystąpiło prawie 340 tysięcy nastolatków uczęszczających do ostatnich klas. Za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali oni średnio 68% punktów możliwych do otrzymania, z historii i wiedzy o społeczeństwie - 59%. Natomiast z przedmiotów przyrodniczych: biologii, fizyki, chemii oraz geografii - 56%, z matematyki tylko 52%.  Język obcy był przeprowadzony w dwóch możliwych poziomach - podstawowym i rozszerzonym. Z angielskiego, który był najchętniej wybieranym na poziomie podstawowym, uczniowie średnio otrzymali 68%, natomiast rozszerzonym było to już 52%. 

Wszystkie poprzednie arkusze z egzaminów gimnazjalnym są dostępne na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej. Są tam również podane karty rozwiązań i odpowiedzi, ale także zasady oceniania, które mogą być bardzo pomocne.

To najlepszy sposób ćwiczenia do egzaminu. Uczeń, rozwiązując prawdziwe zadania, które już pojawiły się w poprzednich latach, może zaznajomić się z ich formą i treścią, by przygotować się lepiej do przygotowanych dla jego rocznika zagadnień.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
 2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
 3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
 4. Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle
 5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł