Kiedy egzamin gimnazjalny? Wiemy gdzie znajdziesz odpowiedzi

Kiedy egzamin gimnazjalny? Wiemy gdzie znajdziesz odpowiedzi Źródło: pixabay.com/F1Digitals

Egzamin gimnazjalny 2019 - to już ostatni raz, kiedy uczniowie ostatnich klas gimnazjów będą stawać do egzaminów. Jak się do niego przygotować? I czy taki test wiedzy ma jakiś sens? Podajemy oficjalną datę przeprowadzania najważniejszego sprawdzianu przed maturą. To od niego zależy, do jakiego liceum ma szansę dostać się nastolatek.

Egzamin gimnazjalny 2019 - czy jest? To test wiedzy ogólnej na koniec nauki w gimnazjum. Ten ważny sprawdzian składa się z trzech części:

 • humanistycznej, która zawiera zakres języka polskiego, historię oraz wiedzę o społeczeństwie,
 • matematyczno-przyrodniczej (jak sama nazwa wskazuje, będzie się odnosił do matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych),
 • języka obcego, do wyboru jest język: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. 

Egzamin gimnazjalny 2019: data

W związku z reformą oświaty, w tym roku ostatni raz organizowany zostaje egzamin gimnazjalny. Zostanie on przeprowadzony 10-12 kwietnia. Kilka dni później po raz pierwszy ósmoklasiści napiszą swój egzamin. Będzie on się składać z podobnych elementów co test gimnazjalny, czyli z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

Egzamin gimnazjalny w terminie głównym odbędzie się:

 • część humanistyczna - 10 kwietnia, w środę, w godzinach: od godziny 9 z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, od godziny 11 natomiast z języka polskiego,
 • część matematyczno-przyrodnicza - 11 kwietnia, w czwartek: z zakresu przedmiotów przyrodniczych od godziny 9, a z matematyki od 11,
 • język obcy nowożytny - 12 kwietnia (piątek) na poziomie podstawowym o godzinie 9, natomiast na poziomie rozszerzonym o 11.

Wyniki będą przekazane szkołom w połowie czerwca, konkretnie 14 czerwca uczniowie ostatnich klas gimnazjów poznają rezultaty swojej nauki i sprawdzianu umiejętności.

Egzamin gimnazjalny 2018: polski, angielski, matematyka - arkusze CKE i odpowiedzi

Jak przedstawiają się wyniki uczniów, którzy zdawali egzamin gimnazjalny rok temu? W 2018 roku do sprawdzianu przystąpiło prawie 340 tysięcy nastolatków uczęszczających do ostatnich klas. Za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali oni średnio 68% punktów możliwych do otrzymania, z historii i wiedzy o społeczeństwie - 59%. Natomiast z przedmiotów przyrodniczych: biologii, fizyki, chemii oraz geografii - 56%, z matematyki tylko 52%.  Język obcy był przeprowadzony w dwóch możliwych poziomach - podstawowym i rozszerzonym. Z angielskiego, który był najchętniej wybieranym na poziomie podstawowym, uczniowie średnio otrzymali 68%, natomiast rozszerzonym było to już 52%. 

Wszystkie poprzednie arkusze z egzaminów gimnazjalnym są dostępne na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej. Są tam również podane karty rozwiązań i odpowiedzi, ale także zasady oceniania, które mogą być bardzo pomocne.

To najlepszy sposób ćwiczenia do egzaminu. Uczeń, rozwiązując prawdziwe zadania, które już pojawiły się w poprzednich latach, może zaznajomić się z ich formą i treścią, by przygotować się lepiej do przygotowanych dla jego rocznika zagadnień.

 1. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
 2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
 3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
 4. Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle
 5. Od kiedy sezon rowerowy 2019? Czas przygotowywać jednoślad!
Następny artykuł