Rząd podjął radykalne kroki. Od 1 lipca wielu Polaków czeka ogromna podwyżka cen, nawet 800%

Rząd podjął radykalne kroki. Od 1 lipca wielu Polaków czeka ogromna podwyżka cen, nawet 800% Źródło: Rajeev Bector Unsplash.com

E-papierosy są popularną alternatywą dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych i wszyscy, którzy z niej korzystają, mogą się niedługo niemiło zdziwić. Rząd zdecydował o podjęciu radykalnych kroków i wprowadza znaczące zmiany w akcyzie na te wyroby. Decyzje rządzących będą mocno odczuwalne w portfelach palaczy, niektóre ceny mogą wzrosnąć nawet o 800 proc.

E-papierosy objęte są akcyzą i to właśnie w związku z jej podniesieniem zmienią się ceny produktów dostępnych na rynku. Osoby zajmujące się sprzedażą tych produktów alarmują, że odbije się to negatywnie na rynku, lecz rządzący mają powody by trwać na swoim stanowisku, szczególnie jeden z ministrów jest wielkim zwolennikiem planowanych zmian.

Od 1 lipca e-papierosy mocno podrożeją

E-papierosy wymagają używania specjalnych liquidów i to właśnie akcyza na nie zostanie znacznie podwyższona. Zmiany wejdą w życie już od 1 lipca, dlatego palacze korzystający z e-papierosów już niedługo mogą zostawić w sklepie zdecydowanie więcej pieniędzy niż dotychczas.

- Podatek znacząco podwyższy ceny. W sieciach, gdzie są nieco tańsze płyny, ten wzrost szacujemy na minimalnym poziomie ok. 5,5 zł netto, z VAT będzie to ok. 6,6 zł za buteleczkę 10 ml - mówi cytowany przez portal Money handlowiec zajmujący się sprzedażą e-papierosów. Ponieważ dotychczasowa przeciętna cena za 10 ml liquidu z nikotyną wynosiła 6 złotych to w tym przypadku cena wzrośnie o 100 proc. Niektóre ceny wzrosną jednak bardziej, szczególnie palacze, którzy sami komponują swoje liquidy odczują zmiany.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

W niektórych przypadkach ceny wzrosną nawet o 800 proc.

Korzystanie z gotowych rozwiązań nie dla wszystkich jest zadowalające, dlatego podejmują się tworzenia płynów spersonalizowanych. Kupując półprodukty, samodzielnie tworzą liquidy pod swoje potrzeby i to właśnie ci palacze odczują zmiany najmocniej. 

- Dziś baza do takiej domowej produkcji płynu kosztuje za 100 ml ok. 9 zł. Z akcyzą ta cena wzrośnie do co najmniej... 75 zł. Oznacza to ok. 800 proc. podwyżki - powiedział Przemysław Jaskóła ze Stowarzyszenia Vaping Association Polska (VAP). Według danych przekazywanych przez portal Money oraz podawanych przez osoby z branży wprowadzenie takiego podobnego podatku było powodem bankructwa większości firm na włoskim rynku.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażające doniesienia o Antku Królikowskim. W sieci pojawiła się pożegnalna wiadomość

2. Zaatakował byłą żonę siekierą. Wszystko na oczach dzieci

Ten pomysł był od dawna forsowany

Jeszcze nie tak dawno z racji wejścia w życie unijnych przepisów z rynku zniknęły papierosy mentolowe, teraz poważna zmiana czeka palaczy e-papierosów. Jak donosi portal Money, wielkim entuzjastą wprowadzenia tego podatku jest szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski, to właśnie on mocno lobbował jak najszybsze wprowadzenie tych zmian.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Co za widok, do internetu trafiło zdjęcie Gessler bez makijażu w turbanie na głowie. Kompletnie nieumalowana gwiazda "Kuchennych rewolucji" zaskoczyła wszystkich
  2. Małgorzata Rozenek błagała fanów o pomoc. Chodziło o jej dziecko. Z pomocą przybyła Anna Lewandowska
  3. Gwarantował emocje milionom widzów TVN. Niestety, nowotwór okazał się nie do pokonania, zmarł reżyser uwielbianych filmów
  4. Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Katastrofalne zniszczenia po ulewach w Polsce
  5. WHO potwierdza wspaniałe wieści. Chodzi o szczepionkę na koronawirusa
  6. Krzysztof Jackowski wyjawił, co wydarzy się w Polsce za kilka miesięcy. Przepowiednia jasnowidza poraża, wielu będzie zawiedzionych

Źródło: Money

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News