Jeden z niemieckich dzienników podaje, że istnieje realne zagrożenie, jakoby islamiści wstępowali do niemieckiego wojska, by uzyskać w nim szkolenie. Nabyte umiejętności mieliby wykorzystywać potem w zamachach terrorystycznych.

Swoje doniesienia niemiecka gazeta oparła o dokument władz wojskowych. Te w piśmie nakazały kontrwywiadowi sprawdzanie kandydatów do wojska, by identyfikować wśród nich ekstremistów i terrorystów. Takie sprawdzanie miałoby zacząć się wraz z początkiem lipca 2017 roku.

To nie wszystko. Okazuje się bowiem, że kontrwywiad już ma pełne ręce roboty. Niemieccy szpiedzy już mają być na tropie kilkuset osób, które podejrzane są o ekstremizm. W tym 268 przypadków ma dotyczyć ekstremizmu prawicowego, a 64 – islamistów.

Niektórzy zwracają jednak uwagę na to, że sprawdzanie kolejnych kandydatów do wojska wymaga nie tylko rozkazu. Jak podaje agencja Reutera, żeby doszło do takich badań, potrzebne są zmiany w niemieckich przepisach. Co ciekawe, taki projekt faktycznie już jest, a niemiecki rząd ma zająć się pracą nad jego wdrażaniem w przyszłym tygodniu.

Aktualne prawo pozwala bowiem na inwigilację ochotników, których już do wojska wcielono. Dzięki nowelizacji, niemiecki kontrwywiad ma być uprawniony do kontrolowania około 20 tys. osób chętnych wstąpienia do wojska.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: rp.pl
pt

...

Zobacz również