Już nie "dzban". Jest nowe przedziwne młodzieżowe słowo roku

Już nie "dzban". Jest nowe przedziwne młodzieżowe słowo roku Źródło: Instagram/lividillon

Niejedna dziewczyna nazywana w ten sposób musiała być zaskoczona. Okazało się, że w konkursie na młodzieżowe słowo roku wygrała nazwa nowej subkultury, do której należą głównie nastolatki.

W konkursie na młodzieżowe słowo roku wygrało określenie, którym nazywana jest dziewczyna, która swoim stylem i ubiorem znacznie wyróżnia się na tle reszty. Chodzi oczywiście o słowo "alternatywka", które w 2019 roku było wyjątkowo często używane przez młodzież.

Nowe młodzieżowe słowo roku. Kim jest alternatywka?

W ubiegłym roku plebiscyt Wydawnictwa Naukowego PWN wygrało słowo dzban, używane jako obraźliwe określenie osoby, która zachowuje się w niezbyt inteligentny sposób. Jednak w tym roku tytuł młodzieżowego słowa roku zdobył slang dotyczący stosunkowo nowej subkultury, szczególnie popularnej wśród dziewcząt.

- Ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu - tłumaczył znaczenie słowa alternatywka językoznawca Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego

Choć jeszcze niedawno socjolodzy i językoznawcy mówili o ginięciu subkultur, wygląd na to, że alternatywki są swego rodzaju powrotem do wydawałoby się wymierającej mody. Popularne atrybuty dziewczyn nazywanych w ten sposób przez młodzież to buty na koturnie, rajstopy kabaretki, czarne ubrania (czasami w ramach kontrastu występujące z jaskrawymi np. różowymi akcentami), ćwieki czy piercing. Tego typu ubiór często występuje w parze z upodobaniami do muzyki alternatywnej, takiej jak wspomniany wcześniej emo-rap, ale także do dark wave, czy ciężkiej elektroniki jak rave i gabber.

Nie tylko dziewczyna może być "alternatywką"

Doszukiwanie się genezy trendu "alternatywek" to niewątpliwie zadanie dla socjologów i kulturoznawców. Nie trzeba być jednak badaczem, aby spostrzec, że ta subkultura nawiązuje do innego młodzieżowego ruchu kontrkulturowego - gotów. Mieli podobny styl ubioru, również odróżniający ich od większości społeczeństwa, jak i skłonności do depresji czy zachowań aspołecznych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Oczywiście trend obejmuje nie tylko dziewczyny - również wielu nastoletnich chłopców ubiera się w podobny sposób. Oni dla odmiany określani są według Wydawnictwa Naukowego PWN mianami "alternatywek" lub "alternator".

Dzisiaj grzeje: 1. Mąż czuł, że żona go zdradza. Wrócił wcześniej z pracy, przyłapał ją. Kompromitujące wideo wstawił do sieci
2. Ich pies ciągle szczekał. Wkrótce zobaczyli najstraszniejszą scenę w swoim życiu

Drugie miejsce w konkursie zajęło słowo "jesieniara", które jak pisze PWN oznacza "dziewczynę lubiącą jesień, manifestującą sympatię dla tej pory roku, jesiennych ubiorów, nastrojów, napojów". Na trzeciej lokacie odnotowano "eluwina", czyli powitanie, które ewoluowało od "elo" przez "eluwa", aż do podanej przez PWN formy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Anna Przybylska musiała zostawić swojego pierwszego męża. Mało kto wie, o smutnej prawdzie, którą skrywał ich związek
  2. Joanna Koroniewska bez ogródek o Katarzynie Dowbor. Napisała wprost, co myśli o teściowej
  3. Spod gruzów wyciągali kolejne ciała dzieci. Potwierdziły się tragiczne doniesienia dot. ofiar śmiertelnych po wybuchu na południu Polski
  4. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  5. Niebawem emerytury na pół gwizdka. ZUS nie owija w bawełnę - nie ma co liczyć na przyzwoite emerytury

Źródło: TVP

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News