dziennikarz bezdomny pomoc
Facebook Zdzislaw Mac
Joanna Szwalikowska - 2 Grudnia 2020

Był dziennikarską gwiazdą TVP i Polskiego Radia. Paraliż, trzy zwały serca, a teraz dotknęła go bezdomność

Znany dziennikarz Polskiego Radia oraz TVP, Zdzisław Mac, znalazł się w dramatycznej sytuacji. Przeszedł paraliż, trzy zawały serca, dodatkowo już od trzech lat żyje na ulicy, o czym informował w mediach społecznościowych. Przyznał, że każda forma pomocy jest mile widziana.

Były dziennikarz Polskiego Radia trzy lata temu trafił na ulicę. Jak przekazał w swoim wpisie z listopada, w przeszłości starał się pomagać bezdomnym oraz nagłaśniać ich problemy. Niestety, obecnie sam potrzebuje pomocy. Sytuacja jest poważna.

Klamka zapadła, premier właśnie potwierdził. Ogromna zmiana dla wszystkich Polaków już w styczniuKlamka zapadła, premier właśnie potwierdził. Ogromna zmiana dla wszystkich Polaków już w styczniuCzytaj dalej

Był dziennikarz Polskiego Radia trafił na ulicę. Od trzech lat zmaga się z bezdomnością

Zdzisław Mac przez lata współpracował z Polskim Radiem, gdzie współtworzył "Studio Poszukiwań", a także był odpowiedzialny za ramówkę programu "Zapraszamy do Trójki". Był także współpracownikiem TVP, realizował m.in. film dokumentalny opowiadający o pierwszym przeszczepie serca, który przeprowadził prof. Zbigniew Religa. Współtworzył Stowarzyszenie Na Rzecz Przeciwdziałania Narkomanii "Monar" razem z Markiem Kotańskim. Teraz sam potrzebuje pomocy.

Pod koniec listopada był dziennikarz opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym opowiedział o swojej działalności na rzecz pomocy bezdomnym w przeszłości. Trzy lata temu sam stał się jednym z nich, po tym jak brat pozbawił go majątku. Ma on za sobą również mnóstwo problemów zdrowotnych.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Pilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąPilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąCzytaj dalej

- Skorzystał z okazji. Sparaliżowany po wypadku samochodowym, przez miesiące przebywałem w szpitalu. Sprzedał wszystko. Zniknął. Później zmarł, o czym nie wiedziałem, a po mój majątek wpadł na chwilę jego syn z USA - opisywał.

Zdzisław Mac przeszedł uszkodzenie kręgosłupa na skutek wypadku samochodowego, trzy zawały, uraz kolana oraz podejrzenie raka płuc. Niestety nie może liczyć na wsparcie przyjaciół, którzy byli z nim tylko w momencie, gdy posiadał pieniądze.

- Z setek znajomych pozostały trzy osoby, które często kosztem własnego zdrowia, opiekowały się mną. Przyznam, że nie głodowałem i chodziłem ubrany przyzwoicie. W najtrudniejszych chwilach Anioł siedział przy szpitalnym łóżku, opłacał pobyt w hostelach, uwalniał od kar za spanie w miejscach publicznych, odwiedzał w więzieniu - relacjonował.

Były dziennikarz na początku swojej bezdomności był zmuszony sypiać na dworcach kolejowych, klatkach schodowych czy w parkach. Jakiś czas później powołał stowarzyszenie "Dom i Praca", które skupia się na wzajemnej pomocy osób żyjących na ulicy.

Teksty wybrane dla Ciebie:

- Dzięki pomocy, najczęściej anonimowych darczyńców, zamieszkałem z kilkoma bezdomnymi w hostelu. Spokojne noce, kąpiele, wspólne posiłki. I co najważniejsze, możliwość szukania pracy przez Internet. Namówiłem do chwilowego zapomnienia o wcześniejszych źródłach zarobku. Zbieraniu puszek, złomu, całkiem użytecznych rzeczy, które później trafiały na bazary - czytamy we wpisie Maca.

Dzięki jego wsparciu wiele bezdomnych osób zdołało uzyskać pracę na budowach. Dorywcze zajęcia sprawiły, że zaczęli oni wierzyć w siebie. Na zakończenie swojego wpisu był dziennikarz skwitował, iż każdy z nas może nagle stać się bezdomnym. Wskazał, że każda forma pomocy jest mile widziana. Osoby chętne mogą przynieść do hostelu zlokalizowanego przy ulicy Burakowskiej 7 w Warszawie przedmioty takie jak plecaki, śpiwory czy ciepłe ubrania. Istnieje również możliwość wpłaty pieniędzy na opłacenie pobytu bezpośrednio na konto placówki, podając imię oraz nazwisko jej mieszkańca.

Dziennikarz bezdomność

Źródło zdjęcia: Facebook.com (Zdzislaw Mac)

Zobacz także w naszych serwisach:

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wprost, Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News