Kiedy jest rocznica zakończenia II wojny światowej? Trwa spór o datę

Kiedy jest rocznica zakończenia II wojny światowej? Trwa spór o datę Źródło: pixabay.com/takazart

Dzień Zwycięstwa - święto państwowe, które obchodzone było w państwach bloku wschodniego jeszcze do niedawna. Wokół niego jest wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na niejednolitą datę obchodów tego dnia. Święto upamiętniające zakończenie II wojny światowej. Kiedy dokładnie je świętujemy?

Dzień Zwycięstwa został w Polsce zniesiony 24 kwietnia 2015 roku przez Sejm. Skąd wywodziło się to święto? Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone było 9 maja, zostało ono ustanowione dekretem z 1945 roku i zatwierdzone przez Krajową Radę Narodową i stojącego na jej czele Bolesława Bieruta. 

 - Celem upamiętnienia po wsze czasy zwycięstwa Narodu Polskiego i Jego Wielkich Sprzymierzeńców nad najeźdźcą germańskim, demokracji nad hitleryzmem i faszyzmem, wolności i sprawiedliwości nad niewolą i gwałtem - dzień 9 maja, jako dzień zakończenia działań wojennych, stanowić będzie Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności - mogliśmy przeczytać z pierwszym artykule dekretu.

Dzień Zwycięstwa - 8 czy 9 maja

Wokół święta jest sporo kontrowersji, przede wszystkim ze względu na datę. W byłych państwach bloku wschodniego dzień ten przypadał na 9 maja, zaś między innymi w Czechach, Wielkiej Brytanii, Polsce i Francji obchodzony jest 8 maja.

Zamieszanie związane jest z podpisaniem kapitulacji Niemiec, którą sygnowano dwa razy. Najpierw stało się to we francuskim Reims 7 maja 1945 roku, to jednak bardzo nie podobało się Stalinowi, ponieważ przy podpisaniu ważnego dokumentu był obecny radziecki przedstawiciel niższego stopnia. Uważał to za zniewagę. 

8 maja 1945 roku feldmarszałek Wilhelm Keitel w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych oraz zdobywcy Berlina, Gieorgija Żukowa, sygnował kapitulację Niemiec. Wówczas doszło do małego konfliktu za sprawą przedstawiciela Francji, więc podpisanie aktu nastąpiło dopiero wieczorem, dokładnie o godzinie 22:43 w Berlinie, przez różnice strefy czasowej w Moskwie była to już 0:43, więc formalnie 9 maja.

W związku z tym w krajach zachodnich święto obchodzi się 8 maja, natomiast w ZSRR oraz państwach satelickich był to 9 maja. 

Datę tę wiąże się z zakończeniem II wojny światowej, jednak kapitulacja Japonii została podpisana kilka miesięcy później, bo 2 września na pokładzie pancernika USS Missouri.

Dzień Zwycięstwa - Rosja

Jeszcze za czasów istnienia Związku Radzieckiego, Dzień Zwycięstwa obchodzony był 9 maja we wszystkich krajach bloku wschodniego. W ten dzień organizowane były parady wojskowe. Z okazji obchodów 70. rocznicy wygranej walki z hitlerowskim nazizmem w defiladzie wzięło udział 16 tysięcy rosyjskich żołnierzy oraz prawie 1,5 tysiąca z innych państw między innymi z Białorusi, Kazachstanu, Indii, Serbii i Chin. 

W 2004 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła zarówno 8, jak i 9 maja czasem pamięci i jedności ofiar II wojny światowej.

  1. Zbliża się rocznica katastrofy smoleńskiej. Jakim samolotem leciał prezydent?
  2. Kiedy jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej?
  3. Krajowa Rada Komornicza. To tam możemy poskarżyć się na egzekucję komorniczą
  4. Kiedy doszło do katastrofy smoleńskiej? Przyczyny tragedii wciąż budzą kontrowersje
  5. Co wiemy o życiu rodzinnym byłego szefa MONu? Antoni Macierewicz chroni prywatności
Następny artykuł