Zbliża się Dzień Ziemi. Poznaj ciekawostki i informacje na jego temat

Zbliża się Dzień Ziemi. Poznaj ciekawostki i informacje na jego temat Źródło: pixabay.com/Goumbik

Dzień Ziemi - ciekawostki i informacje na temat święta, które obchodzimy 22 kwietnia. To dzień, w którym powinniśmy pochylić się nad problemami naszej planety i wreszcie zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo niektórymi czynnościami jej szkodzimy. Ziemia jest tylko jedna i jest to nasz - jako ludzkości - dom. Powinniśmy o nią dbać.

Dzień Ziemi - ciekawostki na temat święta, którego pełną nazwą jest - Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi (International Mother Earth Day). To zwrócenie uwagi na kwestie ekologii i głos sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. 

Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych na mocy rezolucji z 22 kwietnia 2009 roku z inicjatywy Boliwii i jej prezydenta. Termin Matka Ziemia został wtedy użyty po raz pierwszy i idealnie określa korelację między ludzkością a przyrodą, bo przecież chyba wszyscy zgodzimy się, że ekosystem ziemski jest naszym domem.

 - Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury - powiedział Sekretarz Generalny ONZ w 1971 roku. 

Jak obchodzi się Dzień Ziemi w Polsce?

 - Wzywam rządy, przedstawicieli biznesu i wszystkich obywateli świata do okazania należnego szacunku Matce Ziemi oraz do dbania o nią w sposób, na jaki zasługuje - nawoływał Sekretarz Generalny ONZ w 2010 roku. 

To wołanie o pomoc i próba podniesienia świadomości społeczeństwa w zakresie roli planety, na której żyjemy, ochrony klimatu i zmniejszenie nadmiernej eksploatacji planety, a co za tym idzie degradacji ekosystemu.

To najhuczniej obchodzone z ekologicznych świąt, które często poświęcone jest akcjom zbierania śmieci, zakręcania kranów, gaszenia światła i podobnych. To także dobry czas, aby spędzić czas blisko natury i w zgodzie z nią.

Choć pierwszy Dzień Ziemi obchodzono już w 1970 roku, święto do Polski trafiło dopiero dwadzieścia lat później. Najczęściej jej obchody organizowane są w szkołach, a także w akcjach społecznych, zbiórkach śmieci, czy manifestacjach. 

Dzień Ziemi - ciekawostki, logo oraz informacje dla dzieci i dorosłych

22 kwietnia nawet przeglądarka Google zmienia logo na takie dotyczące Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi. W ten sposób idea święta rozprzestrzenia się wśród internautów. Miliony ludzi na całym świecie codziennie używają popularnej przeglądarki, kiedy serfują po Internecie. To dobra okazja do przypomnienia sobie o ekologii i wdrożeniu przynajmniej części jej zasad w życie. Historyczne grafiki z okazji celebracji Dnia Ziemi można zobaczyć na oficjalnej stronie Google Doodle.

Jak zachęcić młode osoby do idei dbania o planetę i jej mieszkańców? Najlepiej przytoczyć im ciekawostki, które nie tylko zaciekawią, ale też mogą czegoś nauczyć. 

W pierwszym Dniu Ziemi obchodzonym 22 kwietnia 1970 roku prawie 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko rewolucji przemysłowej, tak narodził się ruch ekologiczny. W Panamie posadzono sto zagrożonych gatunków storczyków, by zapobiec ich wyginięciu, w 2011 roku w Afganistanie posadzono prawie 30 milionów drzew. W Dniu Ziemi ponad sto tysięcy osób w Chinach jeździło rowerami, w celu ograniczenia emisji CO2 i zaoszczędzenia paliwa. Według badań przeciętna osoba wyrzuca codziennie około 4 kilogramów śmieci. 

W 2009 roku Disney wydał film dokumentalny zatytułowany Earth (Ziemia), który przedstawia życie czterech rodzin zwierząt i ich ścieżkę migracji. A wy co zrobiliście dla Matki Ziemi?

  1. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  2. Czy wymiana opon jest obowiązkowa? Kiedy to zrobić?
  3. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Kiedy i o której jest Godzina dla Ziemi 2019? To już niebawem
Następny artykuł