Kiedy jest Dzień Włóczykija? Święto łazików i obieżyświatów

Kiedy jest Dzień Włóczykija? Święto łazików i obieżyświatów Źródło: pixabay.com/Hermann

Dzień Włóczykija nadchodzi wielkimi krokami. Kiedy nastąpi dzień wielkich wędrówek? Jest to świetna okazja, aby wybrać się na spacer albo w inny sposób zwiedzić nowe miejsca - mamy świetne pomysły na świętowanie Dnia Włóczykija. Musimy tylko uważać, aby nie zabłądzić i nie spotkać Buki!

Dzień Włóczykija - większości z nas ta okazja kojarzy się z jednym z ukochanych bohaterów bajki o Muminkach - Włóczykijem. Jednak nie jest to jedyna osoba, która tego dnia ma swoje święto. Jest to dzień, który celebrować może każdy, który czuje zew przygody. 

Dzień Włóczykija

Dzień Włóczykija jest świetną okazją do ruszenia się w końcu z domu. Bardzo często nie chce nam się tego robić, nawet jeśli uwielbiamy ruch i naturę - przecież codzienna praca wymaga od nas ogromnych pokładów energii, których po powrocie do domu brakuje na jakiekolwiek inne aktywności niż siedzenie przed ekranem laptopa albo komputera. Jednak możemy poświęcić trochę naszego czasu na wędrowną przygodę w Dniu Włóczykija - przecież jeśli nie wtedy, to kiedy?

Kiedy w takim razie wypada Dzień Włóczykija? Przecież wypada się do niego przygotować i zaplanować trasę naszego wypadu, może kupić nowe buty - nie chcemy przecież od razu nabawić się odcisków. Na szczęście dzień ten wypada w samym środku lata, więc pogoda nie powinna przeszkodzić nam nawet w najdłuższych wypadach. Jeśli wychodzimy w bardzo słoneczny dzień, pamiętajmy o chronieniu naszej głowy przed słońcem - jeśli o tym zapomnimy, możemy nabawić się nieprzyjemnych konsekwencji!

Na który dzień powinniśmy umówić się ze znajomymi na długo odkładany wypad? Dzień Włóczykija będzie już 23 lipca - to wtedy powinniśmy wyruszyć na wyprawę życia!

Warto wspomnieć, że Dzień Włóczykija jest polską tradycją, która wcale nie wzięła się od popularnego bohatera bajki o Muminkach. Włóczykijami jeszcze w średniowieczu nazywano biednych żaków, którzy w przerwach od nauki wybierali się do okolicznych miast i wsi i przedstawiali w nich różne amatorskie przedstawienia, za które przechodnie dawali im pieniądze. Właśnie od ich tradycji wędrowania z miasta do miasta i ze wsi do wsi wzięła się ta chwytliwa nazwa.

Światowy Dzień Włóczykija 2019 - jak świętować?

Światowy Dzień Włóczykija możemy świętować na wiele sposobów. Przecież każdy ma różny cel wędrówki i sposób na dotarcie do wyznaczonej destynacji. Oto kilka dobrych pomysłów na przedsięwzięcia na Dzień Włóczykija:

  • Standardowym i zapewne najlepszym pomysłem na Dzień Włóczykija jest zwykły spacer. Jednak, aby urozmaicić trochę tę aktywność, wybierzmy się gdzieś, gdzie jeszcze nie byliśmy - może do okolicznego lasu, może odwiedźmy w końcu park, do którego wybieramy się już od lat. Jest naprawdę wiele miejsc wartych zwiedzenia - zawsze znajdziemy coś w zasięgu ręki.
  • Jeżeli od spacerów wolimy trochę szybsze sposoby przemieszczania się, możemy tego dnia wsiąść na rower i wybrać się na dłuższą przejażdżkę - czy to samemu, czy z rodziną. Tutaj też jest wiele możliwości - jeśli mamy rower górski, fajnie jest wybrać się do okolicznego lasu i pojeździć po wertepach, jeśli wolimy kolarstwo szosowe - drogi stoją przed nami otworem.
  • Nie wszyscy lubią drogi lub chodniki - przecież często, nawet za miastem, panuje na nich zgiełk, samochody przejeżdżają, a powietrze jest pełne spalin. Dlatego 23 lipca możemy wybrać się też na spływ kajakowy. Z dala od miejskiego jazgotu będziemy mogli trochę odpocząć, a spokojna woda na pewno nas uspokoi i pozwoli ułożyć myśli.
  • Jeżeli Dzień Włóczykija przypada akurat w nasz urlop, ale my nie mamy nic zaplanowanego, może czas to zmienić i wyjechać wtedy na spontaniczne wakacje pod namiot? Jeśli wyjeżdżamy zaledwie na kilka dni nie potrzeba nam wcale wiele - wystarczy plecak ubrań i trochę jedzenia. Takie wyjazdy często potrafią być najlepsze - nie wiemy, dokąd się udamy, nie mamy więc też wielkich oczekiwań!
  • Jeśli jesteśmy naprawdę odważni i chcemy nie tylko świętować Dzień Włóczykija, ale też przy okazji zmienić coś w swoim życiu, mamy niesamowity pomysł jak to połączyć. 23 lipca powinniśmy pójść do swojego szefa lub szefowej i zwolnić się z naszej pracy. Jeszcze tego samego dnia możemy znaleźć inną pracę, taką, która będzie łączyła naszą pasję do wędrowania z koniecznością zarabiania. Na przykład Poczta Polska zawsze szuka nowych listonoszy, możemy też zostać na przykład rowerowym kurierem lub dostawcą w firmie takiej jak Uber Eats. Jest wiele zajęć, w których połączymy codzienne wędrówki i przemierzanie kilometrów z pracą zarobkową!

  1. Top 10 najpopularniejszych wpisów na wykop.pl w kwietniu 2019
  2. Pola kempingowe - Polska
  3. Dzień Marynarza i Żeglarza - życzenia, scenariusz w przedszkolu
  4. Poczta Polska - zarobki 2019. Ile zarabia kierowca, a ile listonosz?
  5. Dzień Psa 2019 - data święta naszych milusińskich
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu