Już dzisiaj Dzień Świętego Patryka! Jak świętować to wydarzenie?

Już dzisiaj Dzień Świętego Patryka! Jak świętować to wydarzenie? Źródło: youtube.com/Ash's Travel Channel

Dzień Świętego Patryka 2019 - kiedy obchodzimy to święto? Skąd się wzięło i jak można je uczcić? Imieniny Patryka już niedługo, więc warto się przygotować i hucznie świętować tej niepowtarzalny dzień patrona Irlandii.

Dzień Świętego Patryka 2019. Kiedy?

Dzień Świętego Patryka 2019 już niedługo. Obchodzony jest co roku 17 marca. Przede wszystkim jest to narodowe święto Irlandii, jednak tradycje i sposób obchodzenia Dnia Świętego Patryka rozprzestrzeniły się na cały świat. 

17 marca Dzień Świętego Patryka - kim był patron dnia?

Według legend święty Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, wskrzeszał umarłych, a Irlandię uwolnił od plagi węży. Dlatego na większości obrazów jest przedstawiany jako mnich przydeptujący stopą węża. Na jego temat krążą niezliczone legendy i mity, podobnie jak w przypadku Króla Popiela i Szewczyka Dratewki.

Nie wiadomo skąd pochodził, prawdopodobnie z Walii lub Szkocji, urodził się pod koniec IV wieku. Był wychowywany w tradycji chrześcijańskiej, kiedy miał 16 lat został porwany przez jednego z celtyckich wodzów. Po mniej więcej sześciu latach wydostał się z niewoli i udał się do Galii do biskupa Germanusa z Auxerre na nauki. Potem postanowił zostać księdzem, po tym, jak przyśnił mu się proroczy sen, który wezwał go do nawrócenia Irlandii. Powrócił do krainy Celtów już jako biskup, by głosić wiarę. 

Wiele legend mówi, że spędził 40 dni modląc się na Croagh Patrick - górze św. Patryka. W tym czasie spłynęła na niego nadprzyrodzona moc, dzięki której mógł uzdrawiać i oczyścić wyspę z plagi gadów i płazów. 

Zmarł w swojej przybranej ojczyźnie właśnie 17 marca 461 roku. Dzień św. Patryka jest zatem celebracją daty jego śmierci. Dzisiaj wydarzenie to symbolizuje religijne oczyszczenie Irlandii spod władzy szatana, a na Croagh Patrick każdego roku podążają pielgrzymki.

Informacje o Dniu Świętego Patryka

Nieodłącznym elementem święta jest kolor zielony. Tego dnia Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony, będący narodową barwą Irlandii. Obchody tradycyjnie zaczynają się mszą za Irlandię, a potem jest już jedna wielka zabawa, przede wszystkim muzyka, koncerty i tańce. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka. Zgodnie z legendą o świętym Patryku służyła mu ona jako pomoc dydaktyczna przy tłumaczeniu pierwszym irlandzkim chrześcijanom pojęcia Trójcy Świętej.

17 marca chrześcijanom zezwala się na jednodniowe odejście od postnych postanowień dotyczących picia alkoholu, stąd piwna tradycja wokół święta. Zielone piwo kojarzy się z tym dniem, jednak niekoniecznie jest to irlandzka tradycja. Jest to po prostu barwiony na kolor zielony lager. Aby uzyskać ten efekt, należy dodać do piwa niebieskiego alkoholu lub niebieskiego barwnika spożywczego. Irlandczycy zdecydowanie wolą ciemne stouty, na przykład piwo Guinness.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Pamiętacie Tomka ze Złotopolskich? Wiemy czym się dzisiaj zajmuje Piotr Szwedes
  2. Kim jest Paweł z Warsaw Shore? Jak ma na nazwisko on i Ewelina?
  3. Co studiowała Marcysia ze Złotopolskich? Legendarny serial TVP nadal wzrusza
  4. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  5. Wstrząsająca przemiana Magdy Gessler. Jak wygląda w prostych włosach?
Następny artykuł