Kiedy jest Dzień Strażaka. Dzielni i waleczni druhowie zasługują na święto

Kiedy jest Dzień Strażaka. Dzielni i waleczni druhowie zasługują na święto Źródło: Flickr

Dzień Strażaka to bardzo ważne wydarzenie. Odważni i waleczni druhowie codziennie narażają swoje zdrowie i życie aby ratować innych. Zasługują na szacunek i swoje wielkie święto. Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Strażaka?

Dzień Strażaka to święto służb mundurowych, druhów, którzy każdego dnia poświęcają zdrowie, często także ryzykując życiem, aby ratować innych. Chociaż zdecydowana większość ludzi kojarzy ich szczególnie z gaszenia pożarów, zakres ich obowiązków jest znacznie większy. Biorą udział w akcjach ratowniczych na wodzie, często udzielają pierwszej pomocy przed przybyciem na miejsce zdarzenia karetki pogotowia, zapobiegają różnego rodzaju katastrofom, a także biorą czynny udział w walce z klęskami żywiołowymi.

Międzynarodowy Dzień Strażaka. Kiedy?

Jak pozostałe służby mundurowe, a także inne zawody, Strażak także obchodzi swoje święto. W dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana - 4 Maja, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Inicjatywa obchodów święta sięga 1998 roku. Pamiętnego 2 Grudnia w australijskim Linton doszło do wielkiej tragedii. Podczas ratowania życia i mienia poszkodowanych w pożarze śmierć poniosło pięciu kolegów-strażaków: Matt, Jason, Garry, Stewart i Chris. Na prośby ich przyjaciela J.J. Edmondsona władze rozpoczęły rozmowy na temat organizacji dnia upamiętniającego to smutne wydarzenie, a także święta wszystkich strażaków, którzy tak jak oni codziennie w pracy narażają swoje życie.

Odzew zza oceanu na taką inicjatywę był błyskawiczny i jasny - takie święto musi mieć miejsce. Pomysł spotkał się z entuzjastycznym podejściem społeczeństwa. Za symbol straży pożarnej przyjęto czerwono-niebieską wstążkę, a na po konsultacjach ze wspólnotą krajową i międzynarodowymi strażakami na datę święta wybrano 4 Maja, która jest również dniem upamiętnienia ich patrona - św. Floriana.

Dzień Strażaka 2019. Obchody 4 maja

Praca strażaka to w sposób niekwestionowany jeden z najbardziej niebezpiecznych i odważnych zawodów. Tylko ludzie dzielni i waleczni mogą decydować się na założenie munduru. Ludzie, którzy każdego dnia ryzykują wiele, aby ratować drugiego człowieka niewątpliwie zasługują na swoje święto.

Co roku na całym świecie symbolicznie oddajemy im hołd biorąc udział w przeróżnych paradach, festynach i defiladach. W szkołach organizowane są specjalne spotkania z funkcjonariuszami straży pożarnej, a w najpopularniejszych miejscach miast organizowane są festyny i koncerty na cześć mundurowych. Bardzo ciekawą inicjatywą są także pokazy wozów strażackich, defilady oraz dni otwarte w remizach.

Dzień Strażaka Warszawa 2019

W Polsce obchody Dnia Strażaka są wyjątkowo huczne i uroczyste. Na terenie całego kraju organizowane są imprezy, w których wspólnie ze strażakami można celebrować ich święto. Największym takim miejscem w Polsce bezapelacyjnie jest stolica. W Warszawie co roku odbywają się centralne obchody dnia strażaka. W uroczystościach niezmiennie biorą udział najważniejsze osoby w państwie z prezydentem i premierem na czele. W towarzystwie ministra spraw wewnętrznych oddają hołd mundurowym doceniając ich trud i wkład w ratowanie społeczeństwa przed katastrofami. Często wręczają medale i ordery za zasługi najwybitniejszym pracownikom służb.

W tym roku zaraz po majówce również możemy spodziewać się widowiskowych obchodów. Defilada, pokazy wozów strażackich, a także umiejętności to tylko niektóre z atrakcji, jakie szykuję organizatorzy w stolicy.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Czy Światowy Dzień Książki dla Dzieci jest już niedługo? Odpowiedź jest zaskakująca
  2. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
  3. Ile zarabiają policjanci? Funkcjonariusze wywalczyli niemałe podwyżki
  4. Gdzie na majówkę z dziećmi? Najlepsze miejsca w Polsce
  5. Ile lat ma Święto Pracy i dlaczego obchodzimy je 1 maja? Odpowiadamy na wszystkie pytania
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News