Sekretarki też mają swoje święto. Pamiętaj złożyć im życzenia

Sekretarki też mają swoje święto. Pamiętaj złożyć im życzenia Źródło: pixabay.com/Claudio_Scott

Dzień Sekretarki - kiedy asystentki będą obchodziły swój dzień? W Polsce dzień ten jest świętowany również w styczniu, jednak to nie jego międzynarodowe wydanie. Czego życzyć sekretarkom i wszystkim pracownikom administracyjnym? Ich praca nie polega przecież jedynie na odbieraniu telefonu.

Dzień Sekretarki to nieformalne święto obchodzone w ostatnią środę kwietnia. Ma na celu uznanie i promowanie pracy sekretarek i sekretarzy, asystentki i asystenta oraz innych pracowników pomagających w biurze, których możemy sklasyfikować jako pracowników administracyjnych.

Po raz pierwszy święto to obchodzone było w 1952 roku z inicjatywy publicysty The New York Times H. F. Klemfussa, którzy przez lata współpracował również z Krajowym Stowarzyszeniem Sekretarek, które działało na obszarze Stanów Zjednoczonych. To właśnie w latach 50. XX wieku przedsiębiorcy amerykańscy boleśnie odczuwali brak wykwalifikowanych pracowników administracyjnych. 

Obecnie w tym dniu głównie organizowane są imprezy i konkursy dla pracowników, natomiast panie mogą liczyć na kwiaty od swoich pracodawców. W Polsce Dzień Sekretarki obchodzi się też 25 stycznia i ma na celu promowanie tego zawodu, który wymaga dużo zaangażowania i umiejętności, wbrew niektórym przekonaniom i opiniom. 

Dzień Sekretarki 2019 - jak wygląda dzień jej pracy?

 - Jeśli chcesz zrobić dobry biznes, najpierw zatrudnij dobrą asystentkę - powiedział Donald Trump

Praca sekretarki polega na prowadzeniu całego sekretariatu, pilnowaniu kalendarza swojego przełożonego, obsługi urządzań biurowych i wielu innych czynnościach, które zleci jej szef. Zakres jej obowiązków jest naprawdę szeroki, a wszystko zależy od konkretnej firmy, w której jest zatrudniona. Warto również wspomnieć, że funkcję asystenta mogą sprawować przedstawiciele obu płci, nie jest to zawód, tylko kobiecy, choć są one w zdecydowanej większości. 

W społeczeństwie wciąż istnieje obraz sekretarki parzącej szefowi kawę, odbierającej telefony, wysyłającej faksy i piszącej na komputerze, która co jakiś czas poprawia włosy i maluje usta pomadką. Dzisiejsza sekretarka jest twarzą firmy i nie może sobie pozwolić na brak kultury w rozmowach telefonicznych oraz podczas osobistego kontaktu z klientami. Ma na głowie mnóstwo obowiązków, a przy tym reprezentuje firmę na zewnątrz i musi dbać o jej wizerunek i relacje z klientami oraz kontrahentami. Wbrew powszechnym opiniom jej praca jest bardzo odpowiedzialna i wymaga dobrego wykształcenia, znajomości języków i umiejętności interpersonalnych.

Dzień Sekretarki i Asystentki - życzenia

Warto w tym dniu pamiętać o swoich sekretarkach i asystentkach i złożyć im najlepsze życzenia, a może nawet wręczyć kwiaty za trud włożony w dbanie o dobro firmy. Oto przykłady krótkich wierszyków, które możecie wykorzystać zamiast pospolitego "Wszystkiego Najlepszego":

Tyś nam ostoją, wsparciem, wyręką!
Dziś wyrażamy Ci wdzięczność wielką. 
Słów dobrych od nas przyjmij podarki,
bo dziś obchodzisz Dzień Sekretarki!

My życzymy sobie skrycie,
że nadal będziesz ułatwiać nam życie.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Kiedy jest dzień marihuany? Czy używka zostanie zalegalizowana?
  2. Dzień Czekolady 2019. Kiedy jest to święto w tym roku?
  3. Dzień Rodzeństwa - data. Kiedy jest ten dzień?
  4. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy to już niedługo?
  5. Światowy Dzień Zdrowia 2019 - data. Kiedy obchodzimy ten dzień?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News