Dzień sądu prezydenta zakończony. PiS podjęło ostateczną decyzję

Dzień sądu prezydenta zakończony. PiS podjęło ostateczną decyzję Źródło:

Wiadomość z ostatniej chwili! Dzisiaj po godzinie 19:00 zakończyły się prace komisji sejmowej nad proponowanymi przez PiS i Andrzeja Dudę poprawkami do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. 

PiS zgłosił siedem poprawek, a ich projekt miał aż 6 stron. Komisja pracowała nad tym od godziny 11:00 i niedawno ogłoszono, że posiedzenie zakończyło się sukcesem. Przyjęto projekt wraz z poprawkami zaproponowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość i uzgodnionymi z prezydentem Andrzejem Dudą. Za przyjęciem poprawek było 14 posłów, przeciwko 5.

PiS podjęło ostateczną decyzję. Najważniejsze rozporządzenia, które zostały przyjęte

- Właściwa komisja sejmowa ustala listę kandydatów wybierając, spośród kandydatów (...) 15 kandydatów na członków Rady, z zastrzeżeniem, że na liście uwzględnia się co najmniej jednego kandydata wskazanego przez każdy klub poselski - stanowi pierwsza poprawka.

- Sejm wybiera członków Rady na wspólną czteroletnią kadencję (...) większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby, głosując na listę kandydatów - wynika z kolejnej poprawki.

- Sejm wybiera członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - stanowi kolejna poprawka, która ma zastosowanie w przypadku, kiedy nie dokonania wyboru w trybie wynikającym z poprzedniej.

Pozostałe przyjęte poprawki określają podmioty uprawnione zgłaszania kandydatur na sędziów i do szczegółów procedur stosowanych w Krajowej Radzie Sądownictwa.

ZOBACZ TAKŻE: Polska zamarła. Miażdżące stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa ZOBACZ TAKŻE: Reforma sądownictwa wchodzi w życie. Ziobro odwołuje sędziów
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News