Kiedy jest Światowy Dzień Farmaceuty? Pracownicy aptek też mają swoje święto

Kiedy jest Światowy Dzień Farmaceuty? Pracownicy aptek też mają swoje święto Źródło: pixabay.com/luvqs

Dzień Farmaceuty - kiedy obchodzimy to święto? Czy ma skalę międzynarodową, czy ogólnopolską? Każdy zawód zasługuje na swoje święto, w ten konkretny dzień możemy celebrować jego przedstawicieli i dziękować im za trud, jakie wkładają w swoje obowiązki. Życie bez wielu z nich nie byłoby możliwe w naszych czasach.

Dzień Farmaceuty - to wtedy możemy podziękować przedstawicielom tego zawodu za ich pracę. Wielu z nas farmaceutów ściśle łączy z aptekami, jednak to nie jedyne miejsca, w których pracują. Ukończenie studiów o takim kierunku daje szeroki wachlarz możliwości, farmaceuta oczywiście może pracować w aptece, może również zająć się pracą badawczą i opracowywać nowe generacje farmaceutyków lub zająć się zdrowiem publicznym. 

Według badań ponad 40% studentów farmacji uważa, że zawód ten jest niedoceniany społecznie.

Kiedy obchodzimy Dzień Farmaceuty w 2019 roku? Data

Dzień Farmaceuty obchodzimy w drugi wtorek maja, czyli 14 maja. Według Naczelnej Izby Aptekarskiej największym wyzwaniem dla społeczeństwa farmaceutów jest wprowadzenie do aptek opieki farmaceutycznej, czyli profesjonalnej usługi, która ma podnieść komfort zdrowotny pacjentów i będzie przyczyniać się do skrócenia kolejek i odciążenia całego systemu ochrony zdrowia. Przypomnijmy tylko, że Dzień Aptekarza obchodzimy 26 września.

 - Dla zdecydowanej większości z nas ten dzień jest typowym dniem pracy, związanym z obsługą pacjentów, dlatego odwiedzając aptekę w tym szczególnym dniu, pamiętajmy o tym święcie - mogliśmy przeczytać w życzeniach z zeszłego roku złożonych przez prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Światowy Dzień Farmaceuty - 14 maja. Czym zajmują się przedstawiciele tego zawodu?

Kim więc jest farmaceuta? Jest to osoba, która ukończyła studia w szkole wyższej na kierunku farmacja, udzielająca usługi farmaceutyczne. W Polsce takim tytułem mogą posługiwać się osoby posiadające dokument wydany przez naczelną lub też okręgową izbę lekarską.

Specjaliści w tej dziedzinie mają określone działalności, którymi się zajmują i poświęcają im najwięcej uwagi. Zakres takich specjalizacji to: analityka farmaceutyczna, bromatologia, farmacja apteczna, kliniczna, przemysłowa, czy szpitalna, farmakologia, leki roślinne, mikrobiologia i biotechnologia farmaceutyczna, toksykologia lub zdrowie publiczne oraz środowiskowe.

Według ustawy wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia publicznego, zakres jego obowiązków to między innymi sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych, ocena jakości leków aptecznych, wydawaniu wyrobów medycznych, współudział w badaniach klinicznych prowadzonych w szpitalu, kierowanie punktem aptecznym i wiele, wiele innych. 

Sami chyba widzicie, że ich zwód jest niezwykle istotny w dzisiejszych czasach. Podobnie jak lekarze, czy pielęgniarki, dbają oni o nasze zdrowie, w sposób bardziej pośredni, przyczyniając się do ulepszania receptur i większej skuteczności leków.

  1. Kiedy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek? Składamy życzenia siostrom w szpitalach
  2. Światowy Dzień Gwiezdnych Wojen - jak obchodzi się go w Polsce?
  3. Kiedy jest Dzień Strażaka. Dzielni i waleczni druhowie zasługują na święto
  4. Dzień Unii Europejskiej w szkole i przedszkolu - scenariusze i przykłady zabaw
  5. Sekretarki też mają swoje święto. Pamiętaj złożyć im życzenia
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News