Dzień Dziennikarza Obywatelskiego 2019 - kiedy jest to święto?

Dzień Dziennikarza Obywatelskiego 2019 - kiedy jest to święto? Źródło: Pixabay/Neva79

Dzień Dziennikarza Obywatelskiego już niedługo. Święto to obchodzimy, aby rozpowszechniać wiedzę na temat dziennikarstwa obywatelskiego. Na czym polega to zajęcie i dlaczego jest tak istotne społecznie?

Dzień Dziennikarza Obywatelskiego to dosyć nowe święto, podobnie jak samo dziennikarstwo obywatelskie. Media społecznościowe ogromnie zmieniły świat dziennikarstwa w taki sposób, jakiego chyba nikt się nie spodziewał. Pierwszą polską stroną dziennikarstwa obywatelskiego jest polskojęzyczna wersja Wikinews.

Jak tłumaczy Britannica, dziennikarstwo obywatelskie to dziennikarstwo prowadzone przez ludzi, którzy nie są profesjonalnymi dziennikarzami, ale rozpowszechniają informacje za pomocą stron internetowych, blogów i mediów społecznościowych. Ma to ogromny wpływ na ilość informacji, jakie docierają do ludzi.

Obywatele w strefach klęsk żywiołowych natychmiast publikują informacje i zdjęcia z miejsc tragicznych wydarzeń - wszystko, co się dzieje na świecie, w ciągu kilku minut, a nawet sekund jest już w Internecie. Dziennikarstwo obywatelskie jest również niezwykle ważne w krajach dotkniętych kryzysami politycznymi czy w państwach, gdzie media są kontrolowane przez rząd. 

Dzień Dziennikarza Obywatelskiego 2019 - kiedy jest to wyjątkowe święto?

Media społecznościowe już całkowicie zmieniły koncepcję newsów, najświeższe wiadomości często pochodzą z mediów społecznościowych, a nie z tradycyjnych środków przekazu. Ludzie jako pierwsi zgłaszają np. atak terrorystyczny za pośrednictwem swoich kont na portalach społecznościowych. Profesjonalni dziennikarze i reporterzy już nie decydują, jaki jest największy news danego dnia - robi to społeczeństwo "nakręcając" newsy sprawiając, że stają się "viralami".

Dziennikarstwo obywatelskie może być równie dobrze prostym raportowaniem faktów i wiadomości, które są w dużej mierze ignorowane przez duże domy medialne. Co istotne, niektóre rodzaje dziennikarstwa obywatelskiego działają również jako kontrola dużych serwisów informacyjnych, dostarczając alternatywnych analiz. 

Celem każdego dziennikarza obywatelskiego powinna być chęć poinformowania wszystkich ludzi, niezależnie czy jest to szersza, ogólna publiczność czy publiczność o szczególnych zainteresowaniach, tak aby była w stanie podejmować świadome decyzje z pełnym zrozumieniem tematu.

Dzień Dziennikarza Obywatelskiego: data, którą warto znać

Dzień Dziennikarza Obywatelskiego obchodzony jest 14 czerwca. Jest to dosyć młode święto, ponieważ w Polsce obchodzimy je dopiero od 2010 roku. Serwis Ohmynews z Korei Południowej  jako pierwszy użył sformułowania dziennikarz-obywatel w 2000 roku. Obecnie hasłem tej strony jest motto „Każdy obywatel reporterem”.

Niektórzy uważają, że dziennikarstwo obywatelskie zabija profesjonalne dziennikarstwo. Nie jest to prawda - dziennikarstwo obywatelskie nie ma na celu być przeszkodą w tradycyjnym dziennikarstwie, lecz być pomocą dla profesjonalnych dziennikarzy. Obie formy dziennikarstwa mogą pracować razem w skutecznym informowaniu ludzi na całym świecie.

  1. Dzień Slayera - fani zespołu świętują na całym świecie
  2. Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji
  3. Dzień Demokracji 4 czerwca - z czym związana jest data?
  4. Światowy Dzień Oceanów 2019 - kiedy jest święto?
  5. Dzień Żółwia - święto polskie czy międzynarodowe?
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu