Dzień Demokracji 4 czerwca. To polskie czy międzynarodowe święto?

Dzień Demokracji 4 czerwca. To polskie czy międzynarodowe święto? Źródło: publicdomainpictures.net/mohamed mohamed mahmoud hassan

Dzień Demokracji to ważny dzień dla współczesnego ustroju Polski. Przypomina on o ogromnej zmianie ustrojowej na terenach Rzeczypospolitej. Obecnie święto to ma coraz wyższą rangę w skali roku. Podobną okazję świętują ludzie na całym świecie, ale niekoniecznie tego samego dnia. Kiedy jest Dzień Demokracji w Polsce?

Dzień Demokracji w Polsce to święto ważne dla każdej osoby uczestniczącej w życiu politycznym III RP. Tego dnia świętujemy ważne wydarzenie, które przyczyniło się do zbudowania aktualnej rzeczywistości politycznej w naszym kraju. Jednak wiele osób zna to święto też pod inną nazwą. Kiedy świętujemy ten dzień?

Dzień Demokracji - data 4 czerwca to historyczny dzień

Dzień Demokracji świętujemy 4 czerwca. Jest to ważny dzień w historii Polski i ustroju naszego państwa. Tego dnia w 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory do sejmu i zupełnie wolne wybory do senatu po 1945 roku. Po raz pierwszy od ponad 40 lat Polacy mogli wybrać swoich kandydatów na 35% miejsc do sejmu i 100% miejsc do senatu spośród list, które nie były cenzurowane przez panującą partię - PZPR. Wyniki tych wyborów były jednoznaczne - lista koalicji demokratycznej nazwanej Komitetem Obywatelskim zdobyła wszystkie dostępne miejsca do sejmu i 99 ze 100 miejsc do senatu.

Te wydarzenia sprawiły, że Polska została pierwszym krajem tzw. bloku wschodniego, w którym opozycja miała realny wpływ na sprawowanie władzy w państwie. Przyczyniło się to do obalenia totalitarnego systemu PRL i przekształceniem systemu naszego państwa z jednopartyjnych rządów na rządy demokratyczne. Jest to również dzień, który uznawany jest za jeden z najważniejszych dla rozpadu tzw. bloku wschodniego i demokratyzacji byłych państw związanych z ZSRR, a także zakończenia Zimnej Wojny i sankcji nałożonych na państwa Europy Wschodniej przez USA.

Międzynarodowy Dzień Demokracji - czy to to samo?

W wielu państwa obchodzi się Dzień Demokracji - jest to okazja do zaznaczenia tego, że wpływ ludzi na losy państwa jest bardzo znaczący i ważny dla dobrobytu wszystkich mieszkańców. Jednakże data Międzynarodowego Dnia Demokracji nie pokrywa się z polskim świętem. Jest to spowodowane dwoma czynnikami. Po pierwsze, 4 czerwca w Polsce obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, który dopiero od niedawna zaczęliśmy nazywać Dniem Demokracji - szczególnie od czasu, gdy na światło wyszły plany obwołania tego dnia świętem narodowym. Po drugie, Dzień Demokracji na świecie obchodzi się kilka miesięcy później, 15 września. tego dnia w 1997 roku podpisano Powszechną Deklarację na rzecz Demokracji. Jest to bardzo ważna data, ale znacznie mniej ważna i emocjonalnie związana z Polską niż rocznica pierwszych wolnych wyborów po 1945 roku. Dlatego właśnie to 4 czerwca jest u nas odbierany jako to ważniejsze święto demokracji - jest to moment, kiedy naprawdę na własnej skórze Polacy mogli poczuć wiatr zmian systemowych.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Czym był Przewrót Majowy? Rocznica wydarzenia już niebawem
  2. Jak wyglądał Przewrót Majowy? Przyczyny, przebieg i skutki
  3. Kiedy jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej?
  4. Kiedy wybuchła II wojna światowa? Rocznica jej zakończenia
  5. Rocznica zakończenia II wojny światowej. Wszystko co musisz wiedzieć o konflikcie
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News