Mała bohaterka bajki Charles’a Perraulta przeszła do legendy kultury. Kiedy jest Dzień Czerwonego Kapturka?

Mała bohaterka bajki Charles’a Perraulta przeszła do legendy kultury. Kiedy jest Dzień Czerwonego Kapturka? Źródło: youtube/Bajki dla dzieci - Polish Fairy Tales for Kids

Dzień Czerwonego Kapturka to wyjątkowe święto wszystkich miłośników bajek dla dzieci. Tego dnia wspominamy przepiękną baśń oraz związaną z nią symbolikę. Mało kto wie, że historia małej dziewczynki ma więcej niż jedną wersję.

Dzień Czerwonego Kapturka już niedługo obchodzić będą nie tylko najmłodsi, ale wszyscy, którzy uwielbiają przygodę o małej dziewczynce w czerwonym kubraczku. Słynna baśń miała kilka wersji, zarówno mrocznych, jak i łagodnych. Każda z nich niosła jednak niezmienne przesłanie, które powinno stanowić naukę dla wszystkich dzieci.

Dzień Czerwonego Kapturka 19 lipca

Czerwony Kapturek to znana większości dzieciom barwna, a także momentami mroczna opowieść o przygodach małej dziewczynki wędrującej przez las do chorej babci. Po drodze, w ciemnym i strasznym lesie czeka ją momentami wiele niebezpieczeństw. Całe szczęście, jak to tradycyjnie bywa w bajkach historia kończy się szczęśliwym zakończeniem. Pierwotna wersja była jednak inna.

O małej dziewczynce w czerwonym kapturku po raz pierwszy napisał w 1697 r. Charles Perrault w książeczce Bajki Babci Gąski. W pierwszej wersji wilk chciał zjeść babcię oraz wnuczkę, ale miał zamiar zrobić to dopiero w domu babci, ponieważ bał się krążących po lesie drwali. Zjadł staruszkę, a kiedy jej wnuczka przyszła do chaty, wilk zaproponował, aby dziewczynka usiadła na łóżku. Zaczęła coś podejrzewać, ale nie udało jej się uciec.

Dwa wieki później Czerwonego Kapturka na tapetę postanowili wziąć słynni bracia Grimm. Ich wersja miała dwie części. W drugiej wnuczka i jej babcia są po pierwszym starciu z wilkiem. Kapturek już się nie boi i wie, jak poradzić sobie z drapieżnym zwierzakiem. Zamyka się w domu razem z babcią, a kiedy zauważa, że wilk siedzi na dachu, wylewa do koryta wywar z ugotowanej kiełbasy. Wilka kusi zapach i ześlizguje się z dachu, po czym tonie w korycie.

Dzisiaj baśń o Czerwonym Kapturki ma wiele wersji. Jedną z nich jest bajka napisana przez Jana Brzechwę. W tym konkretnym przypadku nie ma drastycznych scen i wszystko kończy szczęśliwie za sprawą myśliwego. Wilk przerażony groźbami pod swoim adresem wypluwa babcię i jej wnuczkę. Zwierzak nie ginie, a trafia do warszawskiego ZOO.

Dzień Czerwonego Kapturka obchodzony jest na całym świecie 19 lipca. Tego dnia wszystkie dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami czytają bajkę oraz wyciągają z niej wnioski, poznają także wszystkie wersje tej mądrej i pięknej opowieści.

Światowy Dzień Czerwonego Kapturka - zabawy

Popularna baśń bawi i uczy swoich najmłodszych czytelników. Po przeczytaniu Czerwonego Kapturka dzieci powinni wiedzieć, aby po zmroku nie zapuszczać się w nieznane okolice, a także uważać na podejrzanych nieznajomych oraz nie dać się zwieść żadnym pokusom. Z okazji Dnia Czerwonego Kapturka w szkołach i przedszkolach, a także w domach wspólnie z rodzicami, najmłodsi biorą udział w przeróżnych zabawach.

Do najpopularniejszych zabaw należą teatrzyki, w których dzieci wcielają się w rolę głównych bohaterów: kapturka, wilka, babci i myśliwego. Dzieci chętnie odgrywają barwne postaci, z uśmiechem na ustach wypowiadając najbardziej znany dialog z opowieści:

— Ach, babciu, dlaczego masz takie wielkie uszy?
— Abym cię lepiej mogła słyszeć!
— A dlaczego masz takie wielkie oczy?
— Abym cię lepiej mogła widzieć!
— A dlaczego ręce masz takie wielkie?
— Abym cię lepiej mogła objąć!
— A dlaczego, babciu, masz taki brzydki, wielki pysk?
— Aby cię łatwiej zjeść!

Oprócz klasycznej zabawy w teatrzyk, najmłodsi bardzo chętnie biorą udział w różnych grach i zagadkach. Jedną z ciekawszych jest zabawa pod tytułem: Co mam w koszyczku? Polega ona na odgadnięciu przy użyciu rąk, jakie owoce i przedmioty znajdują się w koszyczku Kapturka. W nakrytym koszyku można znaleźć wszystko to, co wnuczka niosła do schorowanej babci.

Do popularnych zgadywanek należą również kalambury. Dzieci za pomocą flamastra i tablicy lub pokazywania przedstawiają pozostałym wybraną postać z bajki. Celem uczestników zabawy jest poprawne odgadnięcie wilka, dziewczynki, babci lub myśliwego.

Poniżej przypominamy pełną wersję przepięknej bajki o Czerwonym Kapturku.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Co to jest Dzień Agugaga? Ta dziwna nazwa ma swój sens
  2. Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci - ważne wydarzenie społeczne
  3. Co w prezencie na Dzień Ojca? Jest wiele pomysłów, oto najlepsze z nich
  4. Wykop.pl - kto jest właścicielem jednego z największych portali społecznościowych w Polsce?
  5. Wykop.pl to największy polski portal społecznościowy. Ile ma użytkowników?
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu