Dzień Cyrku bez Zwierząt. Czy to jest możliwe?

Dzień Cyrku bez Zwierząt. Czy to jest możliwe? Źródło: pixabay.com/clarencealford

Dzień Cyrku bez Zwierząt - dla obrońców praw zwierząt w Polsce jest to jeden z najważniejszych dni w roku. Środowiska walczące z przemocą wobec zwierząt szczególnie mobilizują się tego dnia, organizując spotkania, wiece i happeningi oraz namawiając ludzi do podpisywania projektów ustaw mających wprowadzić liczne ograniczenia dotyczące wykorzystywania zwierząt w przedstawieniach cyrkowych.

Dzień Cyrku bez Zwierząt jest świetną okazją do podjęcia różnego rodzaju działań mających na celu zmniejszenie cierpienia zwierząt w wielu sferach życia. To dzień, kiedy grupy zajmujące się zwierzętami szczególnie kładą nacisk na swoje projekty dotyczące ratowania zwierząt i polepszenia ich warunków bytowania. Cyrki są jednymi z ich głównych celów - często będące tam zwierzęta kojarzą się istotami wykorzystywanymi, zamkniętymi w klatkach i maltretowanymi. 

Dzień Cyrku bez Zwierząt - czy zwierzęta w cyrku są niezbędne?

Dzień Cyrku bez Zwierząt nie jest obchodzony od bardzo dawna. Jest to inicjatywa Koalicji Cyrk Bez Zwierząt, która skupia wokół siebie wiele organizacji oddanych obronie praw zwierząt. W ramach tej koalicji ustanowiono dzień, kiedy szczególny nacisk jej aktywiści będą kładli na los zwierząt cyrkowych. Od pewnego czasu ten dzień obchodzimy 8 czerwca.

W tym dniu prowadzona jest akcja "Trąbimy dla zwierząt". W ramach tego happeningu uczestnicy zbierają się w jednym miejscu, najczęściej dużym placu, gdzie używają klaksonów swoich samochodów, aby wydawać dźwięki podobne do wołania słonia - jak mówią, do wołania nieszczęśliwego słonia w klatce.

Organizacje zajmujące się prawami zwierząt podkreślają, że zwierzęta cyrkowe często żyją w złych warunkach. Po pierwsze, są one trzymane w ciasnych klatkach, które nie mają nic wspólnego z wielkimi wybiegami, do których są przyzwyczajone w rezerwatach i na wolności. Inną sprawą są przejazdy, na które są narażone zwierzęta z cyrków wędrownych - powszechnie wiadomo, że stworzenia nie znoszą dobrze podróży środkami lokomocji, szczególnie, jeśli w czasie takiej podróży muszą być zamknięte w ciasnym odosobnieniu. Jeszcze innym problemem, na jaki zwracają uwagę aktywiści, jest sam proces tresury - zdarza się, że treserzy traktują swoich podopiecznych bardzo źle i wykorzystują brutalne metody, aby zmusić je do wykonywania swoich rozkazów.

Cyrk bez zwierząt - Cirque du Soleil

Jednym z najbardziej znanych cyrków, które nie wykorzystują w swoich programach zwierząt, jest Cirque du Soleil - czyli Cyrk Słońca. Jest  to połączenie sztuki cyrkowej i ulicznej, opierające się na niesamowitych akrobacjach i podniebnych sztuczkach na trapezach i linach. Popularność tego formatu może świadczyć o tym, że w cyrku wcale nie są potrzebne zwierzęta, które wykonują różne sztuczki - nieważne w jakich warunkach są trzymane.

Przecież akrobacje wykonywane przez ludzi są o wiele bardziej imponujące - każdy z oglądających może sobie wyobrazić siebie w tej sytuacji, co tylko zwiększa podziw dla cyrkowców - przecież nie każdy jest w stanie zrobić pięć salt i wylądować na nogach. Cyrk bez zwierząt nie tylko może być równie popularny co tradycyjny cyrk - jak pokazuje Cyrk Słońca, może zdecydowanie przewyższać popularnością cyrki innego typu!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Dzień Żółwia - dlaczego to święto jest ważne?
  2. Światowy Dzień Pszczół - kiedy wypada w tym roku?
  3. Kiedy jest Światowy Dzień Oceanów 2019?
  4. Co się stało 4 czerwca? Tego dnia obchodzimy Dzień Demokracji
  5. Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News