Dzień Bez Stanika - data nie jest oczywista

Dzień Bez Stanika - data nie jest oczywista Źródło: Pixabay/StockSnap

Dzień Bez Stanika to nietypowe święto, które można znaleźć w kalendarzu. Z założenia ma zabawny charakter, jednak ostatnio wykorzystywane jest do podnoszenia świadomości na temat raka piersi. Jednak kiedy dokładnie wypada Dzień chodzenia bez stanika? Światowy Dzień Bez Stanika ma dwie daty.

Dzień Bez Stanika - skąd się wziął pomysł na takie święto

Dzień Bez Stanika według niektórych osób, mógł zostać stworzony przez panów chętnych do podziwiania kobiecych wdzięków. Inni twierdzą, że jest to święto wymyślone przez feministki. Pochodzenie Dnia Bez Stanika nie jest do końca jasne. Ważniejszym jest fakt, jak jest dziś to święto wykorzystywane. 

Światowy Dzień Bez Stanika a rak piersi

Światowy Dzień Bez Stanika obecnie to święto mające na celu podniesienie świadomości na temat raka piersi, a także zbieranie funduszy na badania naukowe i pomoc kobietom dotkniętym tą chorobą. Według statystyk 1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi i będzie musiała stoczyć walkę z nowotworem, która może skończyć się śmiercią. Poza skutkami zdrowotnymi, wiele kobiet boryka się z utratą pewności siebie i poczucia kobiecości, szczególnie gdy niezbędna jest mastektomia. Usunięcie piersi może również prowadzić w wielu przypadkach do depresji. 

Kiedy jest dzień bez stanika? Różne daty

Kiedy jest Dzień Bez Stanika? Odpowiedź zależna jest od kraju. Światowy Dzień Bez Stanika w Polsce i niektórych krajach obchodzony jest w środę, 30 maja, zaś w Stanach Zjednoczonych prawie dwa miesiące później, czyli 9 lipca. Różnice w datach mogą mylić wiele osób. Nie ma oczywiście żadnym przeciwwskazań, żeby obchodzić to święto dwa razy! W końcu warto od czasu do czasu uwolnić swoje piersi!

Dzień chodzenia bez stanika. Dlaczego warto na jeden dzień zrezygnować z biustonosza?

Według badań, długotrwałe noszenie biustonoszy może powodować przedwczesną utratę jędrności piersi. Wynika to z faktu, że podparcie stanika osłabia mięśnie klatki piersiowej, odpowiadającej za unoszenie biustu. Warto więc wykorzystać Światowy Dzień Bez Stanika i chociaż na jeden dzień nie założyć biustonosza.

Dzień chodzenia bez stanika - jak jeszcze można go świętować?

Można też wykorzystać ten dzień, aby właśnie udać się do lekarza i zrobić mammografię, zachęcić znajomych do tego samego lub wpłacić darowiznę na rzecz np. Fundacja Rak'n'Roll. Wczesne wykrycie raka piersi zwiększa szansę szybkiego wyleczenia się.

30.05 Dzień bez Stanika w Polsce

To data warta do zapamiętania! Świętuj go tak jak chcesz, nosząc biustonosz lub nie. Pamiętaj jednak o regularnym badaniach piersi, zarówno samobadaniach, które powinnaś wykonywać codziennie jak i corocznych badaniach kontrolnych u lekarza i mammografii.

  1. Dzień Pac-Mana 2019 - data. Kiedy jest święto?
  2. Dzień Kosmosu w przedszkolu - scenariusz i pomysły
  3. Dzień Różnorodności Kulturowej - kiedy? Data święta
  4. Dzień Rodzeństwa - data. Kiedy jest ten dzień?
  5. Dzień Czekolady 2019. Kiedy jest to święto w tym roku?
Następny artykuł