Kiedy jest Dzień bez Krawata 2019? Data nietypowego święta

Kiedy jest Dzień bez Krawata 2019? Data nietypowego święta Źródło: pixabay.com/StockSnap

Dzień bez Krawata - kiedy wszyscy panowie mogą zrezygnować z jednego elementu swojej garderoby i bezkarnie zostawić swoje krawaty w domu? To niewątpliwie jeden z symbolów sukcesu, który nadaje klasy i szyku, jednak w dzisiejszych czasach niewielu mężczyzn decyduje się na noszenie go na co dzień.

Dzień bez Krawata 2019

Dzień bez Krawata ogłoszono na dzień 2 czerwca. Tego dnia w wielu firmach, nawet na tych najbardziej oficjalnych stanowiskach, panowie są zwolnieni z obowiązku noszenia krawata. To okazje do małego odstępstwa i może być też dobrą wymówką do założenia na przykład muchy. 

 - Ja, aby móc zapłacić przysłowiowe rachunki i kupić chleb, codziennie zakładam koszulę, wiążę krawat i z teczką na ramieniu stawiam się w biurze mojej korporacji - mówi jeden z pracowników wielkich międzynarodowych firm.

Skąd wziął się ten element męskiego ubioru? W 1630 roku francuski król Ludwik XIII dokonywał przeglądu swoich wojsk, jego uwagę przykuły kolorowe, jedwabne chusty noszone przez chorwackich najemników. Na ich znak monarcha nadał im miano Royal Cravattes. Następnie krawat wszedł na stałe do królewskiego stroju, a później moda ta rozpowszechniła się w Anglii i całej Europie.

 - Nienajlepsze świadectwo wystawia sobie osoba, która chodzi z rozpiętym kołnierzykiem koszuli i poluzowanym krawatem. Taki ekstrawagancki sposób postępowania graniczy z niechlujstwem - komentuje Edward Pietkiwicz, największy polski autorytet w zakresie protokołu dyplomatycznego i savoi vivre.

Międzynarodowy Dzień bez Krawata - kilka ciekawostek o tym dodatku

Z okazji Dnia bez Krawata przytoczymy kilka ciekawostek dotyczących tej części męskiej garderoby:

  • W latach 70. w Polsce krawat nazywano "zwisem męskim ozdobnym", to powiedzenie stało się jednym z elementów anegdot dotyczących tamtych czasów,
  • Grabatologowie to osoby, które kolekcjonują krawaty. Największa na świecie kolekcja liczy ponad 16 tysięcy krawatów, należy do Derryla Ogdena z USA, który zbiera je od 1934 roku,
  • Największy krawat wykonano w 1987 roku i mierzył aż 44 metry długości, był on wykonany z nylonu, a potem założono na wieżę w Pizie,
  • Najdroższy krawat kosztował ponad 8 tysięcy dolarów, był wyprodukowany z połączenia jedwabiu i 24 karatowego złota przez firmę Empa z St. Gallen,
  • Od II wojny światowej krawaty przechodziły różne metamorfozy w zakresie kolorystyki, wzorów, a także kształtu. W latach 30. i 40. tych miał około 10 cm szerokości, potem stawał się coraz chudszy. W latach 60. krawat był zdecydowanie najchudszy w swojej historii – jego szerokość to zaledwie 2,5 cm. Od tej pory zaczął powoli wracać do normy, która dziś wynosi około 8 -9 cm.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Jak zawiązać krawat - windsor i pół windsor? Nie do każdego krawatu pasuje
  2. Czy będzie 5. sezon Lucyfera w Netflix? Producenci strzegą tajemnicy
  3. Gdzie na weekend poza miastem? Spędź miło czas z najbliższymi
  4. Gdzie są najbardziej romantyczne miejsca w Polsce? Można się tam oświadczyć
  5. Jak zawiązać krawat? To proste! Najpopularniejsze węzły
Następny artykuł