Dzieci uzależniają się od tego leku. Załamani rodzice: "Ostrzegajcie innych!"

Dzieci uzależniają się od tego leku. Załamani rodzice: "Ostrzegajcie innych!" Źródło: pexels.com

Czy wiesz co bierze Twoje dziecko? Załamani rodzice z całej Polski ostrzegają, że wśród młodzieży pojawiła się moda na nowy środek.

Środki takie jak Sudafed, Acatar czy Cirrus można znaleźć w praktycznie każdej domowej apteczce. Większość rodziców nawet nie podejrzewa, że zażycie dawki większej niż zalecana może mieć działanie halucynogenne i poprawiające humor. Z tego powodu coraz większym problemem staje się zażywanie leków antyalergicznych jako używek. Jak się okazuje, problem z młodymi ludźmi którzy przedawkowują tego typu środki nie jest nowy. Już dwa lata temu dr Hanna Lewandowska-Stanek z Oddziału Toksykologii SPSW informowała, że co tydzień przyjmuje kilku pacjentów, którzy przedawkowali. W odpowiedzi na rosnący problem Ministerstwo Zdrowia ograniczyło dostęp do leków zawierających pseudoefydrynę. W ramach Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii od stycznia 2017 r. leki zawierające pseudoefedrynę, kodeinę czy dekstrometorfan będzie można kupić tylko w jednym małym opakowaniu i na receptę.

Pseudoefedryna

"Pseudoefedryna (podobnie jak efedryna) działa w sposób zbliżony do amfetaminy, a więc jest stymulantem Ośrodkowego Układu Nerwowego. Do działań niepożądanych zalicza się między innymi bezsenność, bóle głowy, nudności, drgawki, tachykardię, podwyższone ciśnienie tętnicze. Pseudoefedryna działa pobudzająco na Ośrodkowy Układ Nerwowy, a także zmniejsza łaknienie. Może powodować także uzależnienie psychiczne. Ponadto jest jednym z prekursorów metamfetaminy." informuje portal "biotechnologia.pl"

Skąd młodzież to bierze?

Okazuje się, że najczęstszym źródłem tego typu środków są...domowe apteczki. Młodzież korzysta z nieuwagi rodziców i podbiera leki. Często dzieci wymieniają się lekami zaopatrując tym samym innych. Rodzice, dbając o to by nie zabrakło ich w razie choroby sami uzupełniają zapasy. Źródło: mamadu.pl, biotechnologia.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News