Dzieci nie wrócą do szkół
Unsplash Ivan Aleksic
Irmina Jach - 13 Listopada 2020

Dzieci nie wrócą do szkoły po 29 listopada? Wiceminister zdrowia przekazał fatalne wiadomości

Dzieci i młodzież szkolna, zgodnie z wytycznymi przekazanymi w ubiegłym tygodniu przez premiera Mateusza Morawieckiego, uczy się obecnie w trybie zdalnym. Decyzje ogłoszone przez rząd miały obowiązywać do 29 listopada. Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, uważa jednak, że scenariusz powrotu do trybu stacjonarnego może okazać się niemożliwy do zrealizowania.

Dzieci uczęszczające do klas 1-3 szkół podstawowych dołączyły ostatnio do swoich starszych kolegów, którzy od pewnego czasu uczą się w trybie zdalnym. Decyzja rządu była motywowana błyskawicznym wzrostem liczby zakażeń, który był odnotowywany w ciągu minionych dwóch tygodni. Rodzice mający nadzieję na to, że ich pociechy wrócą w mury placówek edukacyjnych, mają powody do obaw.

Niebywałe doniesienia o Łukaszu Szumowskim. Ciężko uwierzyć co teraz robiNiebywałe doniesienia o Łukaszu Szumowskim. Ciężko uwierzyć co teraz robiCzytaj dalej

Dzieci nie wrócą do szkół 29 listopada?

Szef Ministerstwa Edukacji Narodowej, Przemysław Czarnek, jest przekonany, że scenariusz rządu się spełni i dzieci powrócą do szkół 29 listopada. Wiceszef resortu zdrowia, Waldemar Kraska, ma jednak zupełnie inne zdanie na ten temat. Uważa, że założenie przedstawiciela MEN jest zdecydowanie zbyt optymistyczne.

- Liczymy, że przez te trzy tygodnie blisko będziemy mieli sytuację opanowaną w tym sensie, że ta krzywa zachorowań zostanie wypłaszczona, że nie będzie zwiększonej liczby dziennych zarażeń, bo to wszytko jest z sobą powiązane - mówił Przemysław Czarnek podczas audycji w Radiu Wnet.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Jeśli uda się to zrobić w ciągu tych kilkunastu dni, dzięki zaangażowaniu wszystkich Polaków, nauczycieli, uczniów, rodziców, przestrzeganiu wszystkich obostrzeń i rygorów, które są wprowadzane, nie po to, by kogoś blokować, ale by ratować życie i zdrowie, to jestem przekonany, że mamy szansę po 29 listopada przynajmniej stopniowo wracać do szkół - dodał.

Wiceminister zdrowia nie przewiduje takiego rozwinięcia scenariusza. Uważa, że obecnie jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, by oceniać, czy wprowadzone zasady reżimu sanitarnego przyniosły oczekiwany efekt. Według niego w tym momencie mówienie o konkretnym terminie powrotu do szkół jest niemożliwe.

- Pan minister Czarnek jest optymistą. Ja też, ale zobaczymy. Też uważam, że powinno to się odbyć jak najszybciej, ale naprawdę trudno w tej chwili określić termin. Na ten moment chcemy, by efekt spadku zakażeń był trwały, więc musimy troszeczkę poczekać - mówił Waldemar Kraska.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki do 29 listopada 2020 roku przedłużono także ograniczenie funkcjonowania klas 4-8 szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.

Przed kilkoma dniami minister edukacji zapewniał, że rodzice nie muszą martwić się o jakość kształcenia swoich pociech. Według niego nauczanie zdalne jest obecnie zdecydowanie bardziej dopracowane niż miało to miejsce wiosną. Rząd dołożył wszelkich starań, by ułatwić pracę nauczycielom i dzieciom.

Dzisiaj grzeje:

1. Wiceminister zdrowia zdradził, co stanie się już 18 listopada. Niebywałe doniesienia dla wielu Polaków

2. Uwaga: Pilna wiadomość dla Polek i Polaków. Od 5 grudnia nowe zasady, czeka nas ogromna zmiana dot. funkcjonowania na drodze

3. Premier Morawiecki nie mógł dłużej milczeć. Ważny apel do wszystkich Polaków

Szkoły otrzymały od państwa fundusze, które miały zostać przeznaczone na zakup niezbędnych pomocy naukowych i sprzętu elektronicznego. Na ten cel przeznaczono do tej pory 367 mln zł. Do placówek edukacyjnych ma trafić także 27 tysięcy tabletów.

Niestety, pracownicy sektora edukacyjnego nie podzielają entuzjazmu rządu. Na problemy uskarżają się także rodzice. Uważacie, że przedłużenie nauki w trybie zdalnym jest dobrym pomysłem?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Uczniowie dowiedzieli się, że kot nauczycielki odszedł. Kobieta nie spodziewała się, że zrobią jej najwspanialszą niespodziankę
  2. Dom Cristiano Ronaldo wygląda jak prawdziwy pałac. Aż trudno oderwać wzrok, posiadłość za miliony euro (FOTO)
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Historyczna misja na ISS. NASA wyśle nietypowe eksperymenty i aż czterech astronautów. Gdzie i kiedy oglądać start misji
  7. Oddała dziecko do adopcji. 45 lat później jeden telefon sprawił, że nie potrafiła myśleć już o niczym innym
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News