Dzieci z polskiego przedszkola nagrały film dla dorosłych. Każdy kierowca musi go zobaczyć, nowe przepisy już za chwilę

Dzieci z polskiego przedszkola nagrały film dla dorosłych. Każdy kierowca musi go zobaczyć, nowe przepisy już za chwilę Źródło: screen/Polsat

Dzieci za inicjatywą nauczycielek z przedszkola, nagrały film przeznaczony dla dorosłych. Za pomocą maluchów próbuje się przemówić do rozsądku kierowcom.

Dzieci za pomocą filmu dały przykład dorosłym, jak powinni zachowywać się na drodze. Choć wielu kierowców ma wciąż z tym problemy, dzieci bardzo szybko zrozumiały i zaadaptowały idee. Nagranie może posłużyć jako film instruktażowy, tuż przed wejściem nowych przepisów.

Dzieci z przedszkola nagrały film dla kierowców

Nagranie dotyczyło tzw. korytarzy życia, czyli zwalniania miejsca przez kierowców pojazdom uprzywilejowanym na trasach szybkiego ruchu. Choć funkcjonował już obowiązek przepuszczania pojazdów uprzywilejowanych, to korytarz życia nie był prawnie obligatoryjny. Niedługo ma to się zmienić.

W związku z tym do nagrania filmu instruktażowego zaangażowano dzieci z przedszkola Chatka Puchatka w Stęszewie (województwo wielkopolskie). Przedszkolanki i dzieci wspierała lokalna Ochotnicza Straż Pożarna. Dzieci na nagraniu w zabawkowych samochodach odtworzyły sytuację na drodze, symulującą wypadek. Kiedy z tyłu ruszyli kierowcy "karetki", pozostałe dzieci rozstąpiły się na drodze, robiąc miejsce maluchom, który odgrywały w scence rolę służb ratunkowych.

- Dzieci na początku uczyły się zasad działania korytarza życia na sali za pomocą resoraków. Wyjaśnialiśmy im teorię i to dlaczego korytarze są tak ważne - mówiła dyrektor placówki, Marta Leśniewska.

Niedługo w życie wejdą nowe przepisy. Teraz na drogach będzie to obowiązkowe

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W październiku sejm przegłosował ustawę, która jazdę na suwak i korytarz życia włączyły do prawa o ruchu drogowym jako "obowiązkowe". Jazda na suwak już jest obowiązkowa, przepis wszedł w życie 1 listopada 2019 roku, natomiast nakaz tworzenia na drogach korytarzy życia dla pojazdów uprzywilejowanych będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku. Mimo to zaleca się, aby już teraz się do niego stosować, gdyż można w ten sposób uratować ludzkie życie.

Dzisiaj grzeje: 1. Znana dziennikarka TVP została zamordowana przez swoją córkę. Ciało poćwiartowała na tysiąc kawałków. Zbrodnia wstrząsnęła Polską
2. Już za chwilę czeka nas ogromna zmiana pogody, nad Polskę nadciągną syberyjskie mrozy. Tak źle nie było od 30 lat

W internecie jest mnóstwo nagrań służb ratunkowych, zarówno z udanych korytarzy życia, jak i z tych, kiedy ktoś nie chciał dostosować się do reszty kierowców. Ratownicy od dłuższego czasu apelują o zwalnianie miejsca im pojazdom na sygnale, bo im szybciej dotrą na miejsce akcji, tym większa szansa, że uda im się uratować czyjeś życie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesienne porządki mogą kosztować KROCIE. Dostaniesz grzywnę nawet na pół tysiąca złotych
  2. Nie żyje ojciec aktora "M jak miłość". Był znanym muzykiem, miał 67 lat
  3. Pomogła bezdomnemu narkomanowi, który grzebał w śmietniku. 14 lat później zobaczyła go i zaczęła płakać
  4. Słynny stylista pokazał, jakie włosy są najlepsze dla kobiet po 60. roku życia. Idealna fryzura
  5. Zapomnij o smażeniu, teraz kotlety schabowe z piekarnika są prawdziwym hitem. Tak pysznych i zdrowych jeszcze nigdy jadłeś

Źródło: Polsat

Następny artykuł