W stolicy obwodu Lwowskiego, na zachodniej Ukrainie zarejestrowano dwa skupiska groźnych chorób. Zaistniało ryzyko wybuchu epidemii cholery i tyfusu.

Badania laboratoryjne wykazały obecność chorób w dwóch rejonach miasta. Obie choroby związane są z higieną. Cholera roznoszona jest przez pokarm i wodę, tyfus przez wszy i pchły. Ulana Suprun, minister zrowia Ukrainy poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej, że „sytuacja we Lwowie jest groźna dla miasta i zdrowia jego mieszkańców”.

– Mam wnioski państwowego laboratoryjnego centrum we Lwowie. Chodzi o analizę gruntu pod względem wskaźników mikrobiologicznych, pobranego 22. maja 2017 roku w rejonach łyczakowskim i szewczenkowskim. Pod względem ogólnej liczby bakterii i miana bakterii coli grunt jest silnie zanieczyszczony. To jest wielki problem, bo one dochodzą do wody. Albo muchy latając przenoszą bakterie z gruntu na jedzenie, my to jemy i jest wtedy dużo zachorowań. Toteż czekamy, aż sytuacja we Lwowie zostanie rozwiązana, żeby nie było u nas epidemii cholery, tyfusu czy czegoś innego. – powiedziała Suprun

Należy pamiętać, że od kilku dni obywatele Ukrainy mają prawo bezwizowego wjazdu do UE. Ukraina graniczy z czterema państwami wspólnoty: Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią, a Lwów jest bardzo blisko każdego z nich.

źródło: wolnosc24.pl