Kosmos oprócz naszego domu stanowi także niezwykle zagrożenie. Słońce, najbliższa nam gwiazda, jest źródłem życia, lecz może także być powodem końca rodzaju ludzkiego. Jego aktywność jest bezustannie badana, a to, co zauważono teraz prawdziwie martwi naukowców. 

W środę 6 września odnotowano na powierzchni Słońca dwa niezwykle potężne rozbłyski. Oba na wprost naszej planety, jeden klasy X2.2, a drugi X9.3. Znaczy to, iż drugi z nich jest najsilniejszym zauważonym rozbłyskiem od 12 lat oraz 8 wśród najsilniejszych, jakie zbadano.

X2.2 wystąpił około godziny 11:12 czasu polskiego ze słonecznej plamy nr 2673, znajdującej się kilkanaście stopni na zachód od miejsca, w którym pojawił się X9.3. Silniejszy z wybuchów jest trzecim najsilniejszym wybuchem, skierowanym w stronę Ziemi.

Dwa silniejsze rozbłyski, które parły przez przestrzeń kosmiczną w stronę naszego wspólnego domu, wystąpiły 28 i 29 października 2003 roku. Ich skala wyniosła odpowiednio X17.2 i X10.0. Sytuacja jest groźna i jest cały czas monitorowana przez naukowców z całego świata.

Zobacz również

źródło: losyziemi.pl

lego_sokol_millenium