Podczas kolacji zorganizowanej przez prezydenta USA Baracka Obamę dla kilkudziesięciu przywódców państw biorących udział w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearego w Waszyngtonie doszło do nieformalnych rozmów pomiędzy amerykańską głową państwa a polskim prezydentem oraz przewodniczącym Rady Europy. Polscy politycy zdradzili mediom szczegóły tych rozmów. 

O szczegółach rozmowy pomiędzy Obamą a prezydentem Dudą poformował media prezydencki minister, Krzysztof Szczerski.

 – Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Białym Domu odbył dwustronną, w cztery oczy, rozmowę z prezydentem Barackiem Obamą. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii nuklearnych – poinformował Szczerski.

Jak dodał prezydencki minister, polski i amerykański przywódcy rozmawiali także o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Warszawie oraz o kwestii Trybunału Konstytucyjnego i „dyskusji o tym, w jaki sposób ten spór polityczny w Polsce się rozwija”. Prezydent Duda poinformował prezydenta Obamę m.in. o ostatnim spotkaniu przywódców polskich partii politycznych, którzy dyskutowali na temat ewentualnego kompromisu ws. zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Podczas kolacji w Waszyngtonie doszło również do rozmowy pomiędzy prezydentem Obamą a przewodniczącym Rady Europy Donaldem Tuskiem. Były polski premier ujawnił, że jego rozmowa z amerykańskim prezydentem dotyczyła głównie sytuacji w Polsce i Europie.

 – Miałem kilka takich spotkań i rozmów, nie tylko z Amerykanami. Nie będę komentował mojej krótkiej rozmowy z Barackiem Obamą, bo zobowiązaliśmy się obaj do dyskrecji, ale oczywiście pytał o moją ocenę sytuacji w Europie i Polsce – powiedział Tusk.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: tvn24 / tvn24

...

Zobacz również