Drogie masło to początek. Jest LISTA produktów, które mocno podrożeją

Drogie masło to początek. Jest LISTA produktów, które mocno podrożeją

Niestety na drogim maśle się nie skończy. Lista produktów jest długa i w najbliższym czasie ich cena mocno podskoczy w górę. Dotyczy to nie tylko Polski.

Na pewno wszyscy zauważyli, jak w ostatnim czasie zdrożało masło. Za kostkę można zapłacić nawet 10 złotych. We wrześniu ceny podskoczyły aż o 5 proc. Nie jest to jednak koniec. Szykują się kolejne wzrosty cen i to na całym świecie. "Przed świętami na pewno taniej nie będzie" - podkreśla profesor Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Prócz masła zdrożało także mleko o prawie 30 proc, zboża m.in. przenica, 5,5 proc. czy żyto, 7,1 proc. To wszystko wpływa również na ceny pieczywa i jaj. Mimo wszystko ziemniaki tanieją o 5,2 proc. - W tej chwili zaczynają wzrastać ceny pieczywa. To efekt konkurencji zbóż paszowych z tymi konsumpcyjnymi – mówi profesor Andrzej Kowalski. - Na cenę jaj znacząco wpływa też cena zboża, bo kury trzeba karmić – dodaje Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Specjaliści tłumaczą, dlaczego tak się dzieje. Nie jest to wina rządów i polityków. Ma na to wpływ wiele czynników. Pierwszym z nich to większe zarobki. Chociaż może tego nie zauważamy, to realnie zarabiamy więcej niż w poprzednich latach. Porównując, spożywamy wiele produktów, szczególnie tych uchodzących za bardziej przetworzone. Jeżeli rosną dochody, to znaczna ich część jest przeznaczana na wzrost spożycia albo zmianę struktury na produkty droższe. Drugi powód to deflacja, która trwała przez ostatnich kilka lat. Na to wszystko ma również wpływ spożycie poszczególnych produktów. Np.: we Francji czy Stanach Zjednoczonych odchodzi się od margaryny i ludzie znowu zaczynają jeść więcej masła. Do wytworzenia masła jest potrzebne mleko, więc oba produkty drożeją.

Również pogoda zawsze powoduje wzrost cen. Szczególnie widać to w lato, kiedy ceny truskawek są bardzo wysokie, ponieważ pogoda wcześniej nie sprzyjała rolnikom do ich uprawy. Również mięso wtedy drożeje. Jak wiadomo pogoda nas nie rozpieszczała, więc plony zbóż były gorsze. Zwierzęta muszą mieć paszę do jedzenia. Skoro ona drożeje to i mięso również. Jak prognozują eksperci, ceny mogą spaść dopiero po świętach.
Fot. Screen ze strony GUS Fot. Twitter/ Janusz Piechociński
Źródło: natemat.pl
Następny artykuł