Masz stary dowód osobisty? Lepiej dokładnie go przejrzeć, jedna rzecz pozwala zgarnąć duże pieniądze

Masz stary dowód osobisty? Lepiej dokładnie go przejrzeć, jedna rzecz pozwala zgarnąć duże pieniądze Źródło: Pikio

Dowód osobisty może pozwolić ci na zgarnięcie naprawdę dużych pieniędzy. Wystarczy sprawdzić, czy twój stary dokument zawiera jedną, niezwykle ważną informację. Przechowywanie starego dowodu tożsamości może być rozstrzygające szczególnie dla przyszłych emerytów. Zalecamy bardzo dokładnie przeszukać domowe archiwum.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystosował niezwykle ważne oświadczenie skierowane do wszystkich Polaków, którzy w przeszłości posiadali dowody osobiste w formie zielonej książeczki. Rzecznik prasowy ZUS, Wojciech Andrusiewicz, przypomniał, że archiwalny dokument może być pomocny przy ustalaniu wysokości świadczenia emerytalnego. Powinny poszukać go szczególnie osoby, które nie posiadają świadectw pracy lub innych zaświadczeń, który potwierdzałyby ilość przepracowanych lat. 

Dowód osobisty może pomóc w zgarnięciu dużych pieniędzy

- Jeżeli nie ma dokumentacji w sprawie pracy, to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem - mówił Wojciech Andrusiewicz.

Pierwszym krokiem w sprawie kompletowania dokumentacji związanej z historią zatrudnienia powinna być wizyta na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Polacy znajdą tam bazę zlikwidowanych zakładów pracy. Jeżeli firma, w której pracowałeś, znajduje się w rejestrze, system wskaże miejsce, w którym przechowywane są archiwalne akta. W sytuacji, kiedy pracodawca z przeszłości nie został odnotowany w bazie, należy rozpocząć poszukiwania jego prawnego następcy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

W niektórych przypadkach informacje dotyczące miejsca przechowywania akt osobistych pracowników zlikwidowanego przedsiębiorstwa może posiadać Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. Problem zaczyna się wtedy, gdy pracodawca powierza dokumentację niezarejestrowanym archiwom. Niestety, wówczas odnalezienie starych świadectw pracy graniczy z cudem. Często stan dokumentów nie pozwala na odczytanie zapisów.

Niestety, w takiej sytuacji jest wielu przyszłych emerytów, którzy pracowali w nieistniejących już przedsiębiorstwach przed 1999 rokiem. Osoby te mają duży problem z udokumentowaniem zarobków na potrzeby ustalenia kapitału początkowego i wyliczenia wysokości emerytury. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych poinformował w 2015 roku, że obowiązku rejestracji nie dopełniło blisko 400 prywatnych firm przechowujących dokumenty pracownicze.

Dzisiaj grzeje: 1. Byli świadomi, że za 4 sekundy zginą. Tragiczne informacje z południa Polski

2. Pierwsze objawy miażdżycy. Nigdy ich nie lekceważcie

Naczelna Izba Kontroli przyznaje, że w Polsce nie stworzono takiego systemu przechowywania dokumentacji osobowo-płacowej sprzed 1999 roku, który zapewniłby równe traktowanie wszystkich obywateli. W planach jest utworzenie specjalnego, jednolitego systemu. Na ten moment jednak najlepszą opcją na udokumentowanie stażu pracy będzie okazanie starego dowodu osobistego lub zeznania świadków. Niestety, te drugie mogą udokumentować wyłącznie okres pracy, co przekłada się na przyjęcie przez ZUS minimalnego wynagrodzenia z tamtego okresu. Dużo korzystniejsze będzie więc przeszukanie domowego archiwum i odnalezienie dowodu tożsamości sprzed lat. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że ostatnio pojawiły się fantastyczne wieści dla emerytów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niebywały ubiór Rodowicz na zdjęciu z obłędnej kuchni w luksusowej willi, gruba przesada? Wzbudziła wielkie emocje
  2. Prawdziwy hit transferowy został potwierdzony. Gwiazda reprezentacji Polski zmienia klub, idzie do giganta
  3. Bezczelny plan Katarzyny W. ujrzał światło dzienne. W głowie się nie mieści
  4. Krystyna Janda się boi, ujawniła swój dramat. Musiała podjąć bardzo trudną decyzję
  5. Schudł ponad 140 kg, dostał nowe życie. Efekt końcowy jest niewiarygodny
  6. Andrzej Duda w trakcie debaty powiedział, co myśli o szczepionce na koronawirusa. Jego słowa mocno zaskakują

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News