Ponad milion Polaków musi wymienić dowody osobiste. Pozostało niewiele czasu

Ponad milion Polaków musi wymienić dowody osobiste. Pozostało niewiele czasu Źródło: wikipedia

Dowód osobisty w najbliższym czasie ma wymienić ponad milion Polaków. Okazuje się, że nie mamy zbyt wiele czasu, by zająć się tym tematem. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, kto jak najszybciej musi wymienić dokument.

Dowód osobisty od dnia wydania jest ważny przez 10 lat. Wyjątek stanowi dowód osobisty wydany dla dziecka, które nie ukończyło pięciu lat, wtedy jest on ważny o połowę krócej. Dokument wydany osobom, które ukończyły 65. rok życia jest ważny bezterminowo. Ministerstwo Cyfryzacji przekazało dziś, że ponad milion Polaków będzie zmuszonych w najbliższym czasie wymienić swój dokument  ze względu na zakończenie okresu ważności. 

Dowód osobisty do wymiany dla ponad miliona Polaków 

- Niemal 1 050 000 osobom ważność dowodu osobistego kończy się w tym roku. Dodatkowo w najbliższych miesiącach swój pierwszy dowód wyrobi sobie ponad 160 tysięcy młodych ludzi. Wnioski o nowe dokumenty można składać online - czytamy w wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji oświadczeniu. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dotyczy to osób, których dokumenty tożsamości straciły ważność, ale także osób, które w tym roku osiągają pełnoletniość. Dla jednych i dla drugich, Ministerstwo poleca skorzystanie z usług online. 

Jak uzyskać nowy dowód osobisty przez internet?

Żeby uzyskać nowy dowód osobisty, należy złożyć wniosek przez internet. Jednak, aby było to możliwe musimy być użytkownikami profilu zaufanego, który przyda się także przy innych czynnościach urzędowych wykonywanych w sieci. 

Dzisiaj grzeje: 1. Kiedy wszyscy bawili się w Sylwestra, świat obiegła koszmarna wiadomość. Kochały go miliony, potworna śmierć
2. Nagły zwrot akcji w sprawie emerytur. Ponad milion Polaków dostanie dodatkowy 1000 złotych

Marek Zagórski, minister cyfryzacji zdradził, że osoby, które złożyły internetowy wiosek o nowy dowód osobisty po 4.03.2019 roku odbiorą e-dowód. Różnica w dowodzie osobistym starym, a e-dowodem jest taka, że ta druga wersja zawiera nośnik identyfikacji elektronicznej. Za jego pomocą można bez problemu komunikować się z administracją publiczną przez internet. Kolejną zaletą e-dowodu jest to, że w momencie zgubienia, zostanie on natychmiast zablokowany, a jego właściciel nie będzie narażony na niepożądane konsekewncje. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  2. Ceny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczy
  3. 20-letni syn gwiazdy, twórczyni uwielbianych seriali tragicznie zginął w Sylwestra
  4. Żona Strasburgera w końcu wyjawiła wszystko. Nikt się nie spodziewał
  5. Tragiczny finał imprezy sylwestrowej. Zmarł chwilę po północy

źródło: tvn24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News