Zbyt łatwe do zgadnięcia hasła są plagą systemów komputerowych w bardzo wielu miejscach. Często zatrudniani przez zewnętrzne firmy informatycy są zbyt leniwi, żeby ustawić skomplikowane hasło. Niekiedy ustawiają podstawowe, by następnie użytkownik je zmienił, temu się jednak nie chce.

Ofiarą takich działań padły swego czasu strony rządowe, które – zabezpieczone loginem i hasłem „admin-admin1” – stały się łatwym łupem dla hakerów. Podobnie stało się też z systemem obsługującym nowe wielkie telebimy przy centrum handlowym Arkadia w Warszawie.

W niedzielę po południu na ekranie zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Najpierw pojawiło się pole tekstowe, następnie na nim zaczęły wyświetlać się kolejne napisy:

Błagam zmień­cie hasło – brzmiał pierwszy komunikat wyświetlony przez żartownisia. Haker następnie poprosił wszystkich obserwujących zdarzenie, żeby się z niego nie wyśmiewali. Potem jeszcze zareklamował swoje konto na Instagramie.

Niektórzy internauci zasugerowali, że całe zdarzenie było akcją promocyjną, mającą zwrócić uwagę klientów na nowy telebim i jego możliwości. Inni z kolei uważają, że to faktycznie atak hakerski, przy czym podkreślają, że haker zachował wyjątkowo kulturalnie. Mógł bowiem wyświetlić rzeczy o wiele mniej przyjemne dla oka niż ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa sieci.

Informatycy Centrum Handlowego Arkadia opanowali sytuację po kilkudziesięciu minutach. Ślad ich kompromitacji obiegł już jednak Internet.

Źródło: warszawawpigulce.pl

Okrzyknęli ją najpiękniejszą matką świata! Ta dziewczyna rozpala wyobraźnię internautów

...

Zobacz również