Yigit Bulut, doradca prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana, stwierdził, że należy podchodzić z podejrzliwością do zagranicznych kucharzy, którzy przyjeżdżają do Turcji. Zdaniem Buluta, ich programy kulinarne to w rzeczywistości tylko przykrywka dla szpiegowania Turków.

Prezydencki doradca stwierdził, że programy kulinarne kręcone przez zagranicznych kucharzy w Turcji nie mają na celu poszerzania wiedzy o kuchni tureckiej. Jak oświadczył Bulut, tu nie chodzi o gotowanie, a coś całkiem innego.

 – Oglądałem taki program kulinarny. Anglik i Włoch zbierali przyprawy w Anatolii i podróżowali po wielu prowincjach i wioskach, przygotowując jedzenie. Myślicie, że robią to dla własnej przyjemności? Czy kiedykolwiek widzieliście Turka prowadzącego program kulinarny we francuskiej telewizji i jeżdżącego po całym kraju? – pytał tureckich dziennikarzy Bulut.

Zdaniem doradcy Eroğana, celem prowadzenia takich pprogramów kulinarnych i zwiedzania Turcji jest szpiegowanie. Kucharze mają „wykorzystywać serdeczność miejscowej ludności” i szukać lokalizacji baz wojskowych, dowiadywać się o broni i radarach zgromadzonych w danym rejonie.

 – Nasi ludzie są wspaniali, otwierają drzwi przyjaciołom. Opowiadają im sekrety, pokazują im wszystko: gdzie są bazy wojskowe, gdzie radary, gdzie amunicja, gdzie zbrojownia, jak wejść i wyjść z wioski – oświadczył doradca.

Yigit Bulut znany jest ze swojego fanatyzmu i doszukiwania się wszędzie spisków. 3 lata temu, w 2013 roku, zasłynął kontrowersyjną wypowiedzią o „zabójczej telekinezie”. Bulut stwierdził bowiem, że „międzynarodowe centra, chcą zabić prezydenta Turcji telekinezą”. Otwarcie oskarżał też Lufthansę o organizowanie w Turcji antyrządowych protestów.

Z kolei w ubiegłym roku ostrzegał, że jeżeli ktokolwiek chce zabić głowę tureckiego państwa, najpierw musi policzyć się z nim. Mówił wręcz o tym, że nikt nie dotknie prezydenta Eroğana, dopóki Bulut żyje.

 – Nikt nie może dotknąć prezydenta tego kraju, dopóki ja nie zostanę zabity. I jest wielu takich obywateli jak ja – grzmiał prezydencki doradca.

pt

...

Zobacz również