Dopłaty do czynszu zostały podpisane przez prezydenta. Znane są również kryteria, jakie trzeba spełnić, aby dostać dofinansowanie nawet na 15 lat! Z tego tekstu dowiecie się, co trzeba zrobić, aby dostać te pieniądze.

Rząd PiS wprowadził kolejną pomoc finansową dla Polaków. Tym razem są to dopłaty do czynszu dla osób wynajmujących mieszkania. Pierwsze dofinansowania zostaną wypłacone już od 1 stycznia 2019. Na ten rząd chce przeznaczyć aż 200 milionów złotych i to tylko przez pierwszy rok. W następnych kwota ta będzie cały czas rosła.

PRZECZYTAJ: Zamiast 500 plus będzie aż 1000! To nie żarty

Dopłaty do czynszu: co trzeba zrobić, aby je uzyskać?

Program skierowany jest do osób, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym, a jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, aby otrzymać mieszkanie komunalne. W staraniu się o to dofinansowanie to właśnie dochód jest głównym kryterium.

Jednoosobowe gospodarstwa mogą się starać o dofinansowanie, jeżeli ich dochód nie przekracza 60% przeciętnego wynagrodzenia. Według danych przedstawionych przez GUS w I kwartale 2018 roku wyniosło ono 4622,84 złotych. Na każdą kolejną osobę limit jest zwiększany o 30 punktów procentowych, czyli przy 2-osobowej rodzinie wynosi on już 90%.

Osoby pobierające dofinansowanie będą weryfikowane czy nadal spełniają ten warunek. Jeżeli okaże się, że nie to pomoc zostanie wycofana lub zawieszona. Wzrost dochodu rodziny nie będzie jej wstrzymywał, a jedynie kwota dopłaty zostanie zmniejszona o różnicę między nowym a starym dochodem.

PRZECZYTAJ: Emerytury wyższe dla kolejnej grupy społecznej! Sprawdź, ile dostaniesz

Jak otrzymać dopłaty do czynszu?

Na początku inwestor musi zawrzeć umowę z władzami gminy. Dopiero wtedy gmina będzie mogła wystąpić do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o zawarcie umowy zabezpieczającej środki na nadchodzące dopłaty. Ostateczna decyzja o zawarciu umów najmu należeć będzie do inwestora, ponieważ to on dokonuje oceny zdolności czynszowej.

HORRENDALNE sumy! Tak PiS płaci ludziom obozu władzy [ZDJĘCIA]

Pieniądze. BZ WBK
Fot. Pixabay
podatek
fot. Pixabay
500 plus
Fot. Flickr

Wiedziałeś, że te marki nie są już polskie?!

źródło: radiozet.pl

Zobacz również