Donald Tusk błaga o pomoc. Jest naprawdę źle

Donald Tusk błaga o pomoc. Jest naprawdę źle

Donald Tusk od 2014 roku pełni funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. Wielu jego przeciwników zarzuca mu, że na swoim stanowisku jest mało aktywny. Teraz postanowił zabrać głos w niezwykle ważnej sprawie. Błaga o pomoc i solidarność. Jak podkreśla - chodzi o ratowanie życia.

Od 23 dni ukraiński reżyser Ołeh Sencow prowadzi głodówkę w rosyjskiej kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Filmowiec został skazany na 20 lat za rzekome działania terrorystyczne na Krymie, który obecnie jest okupowany przez Rosję. Reżyser nie przyznaje się do winy. Jak podkreśla jego pełnomocnik oraz czynniki polityczne w Zachodniej Europie, został skazany w procesie politycznym i jego wina nie ma nic wspólnego z wyrokiem. W jego obronę zaangażował się Donald Tusk.

Donald Tusk apeluje o pomoc. Chodzi o ratowanie życia

W obronie reżysera wystąpiła Europejska Akademia Filmowa. Zwróciła się ona także o pomoc właśnie do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Ten sprawnie odpowiedział na jej postulat. W środę wieczorem opublikował w tej sprawie wpis na Twitterze. - Europejska Akademia Filmowa zaapelowała do mnie w sprawie głodującego 22 dzień Olega Sencowa, ukraińskiego filmowca skazanego w procesie politycznym na 20 lat obozu. Zwracam się do przywódców UE i G7 o wsparcie tego apelu. Nasza solidarność może ocalić mu życie - napisał Tusk. Ołeh Sencow swoją głodówkę rozpoczął ponad 3 tygodnie temu. Prowadzi ją nie tylko w swojej intencji, ale domaga się uwolnienia ponad 60 ukraińskich więźniów politycznych, którzy są więzieni na terenie całej Rosji.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ: Kryzys u Lewandowskich. Anna ma dość, jest wściekła

Pełnomocnik Sencowa Dmitrij Dinze podkreśla, że jeśli w ciągu najbliższych dni Sencow nie zacznie przyjmować pokarmów, pojawi się realne zagrożenie życia. Jak podkreślił, reżyser już teraz jest bardzo osłabiony, zaczął także tracić zęby. Lekarze ostrzegają go przez możliwymi problemami z nerkami i poważnym uszkodzeniem organów wewnętrznych, które wynikać może z wycieńczenia.

Ukraińscy więźniowie polityczni w Rosji

Od 2014 roku, kiedy doszło do aneksji Krymskiej Republiki Autonomicznej przez Rosję, między Rosją a Ukrainą trwa poważny konflikt. Związany jest on z rewolucją, tzw. Euromajdanem, a także z wojną domową w Donbasie. Od tego czasu w Rosji doszło do wielu pokazowych procesów politycznych, w których niewinni ludzie byli oskarżani o terroryzm. W sprawie Ołeha Sencowa interweniuje coraz więcej ośrodków politycznych i społecznych na całym świecie. Pojawiła się międzynarodowa petycja w sprawie jego uwolnienia, wśród jej sygnatariuszy wymienia się m.in. noblistkę Herte Mueller, tegoroczną laureatkę Nagrody Bookera Olgę Tokarczuk, reżyserkę Agnieszkę Holland, doradczynię prezydenta Andrzeja Dudy Zofię Romaszewską czy pisarza Andrzeja Stasiuka. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Ukraina wbija Polsce nóż w plecy. Czas na poważne kłopoty
  2. Unia Europejska we łzach, nie mogą uwierzyć. Są wyniki wyborów!
  3. Wszystkie media poinformowały, że znany dziennikarz nie żyje. Właśnie pojawił się na konferencji!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News