Prof. Wojciech Sadurski: Tusk musi startować na prezydenta Polski

Prof. Wojciech Sadurski: Tusk musi startować na prezydenta Polski Źródło: YouTube/ Onet News

Donald Tusk miał zmierzyć się z Andrzejem Dudą w przyszłorocznych wyborach prezydenckich? Taki był jeszcze do niedawna wymarzony plan opozycji, jednak wygląda na to, że były premier w wyborach nie wystartuje. Zdaniem prof. Wojciecha Sadurskiego, to była jedyna szansa na sukces Koalicji Obywatelskiej.

Donald Tusk powoli kończy swoją kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Pełnił tę funkcję od 2014 roku, a wyjazd do Brukseli oznaczał rozstanie z polską polityką. Większość środowisk związanych z opozycją liczyła, że po zakończeniu kadencji Tusk wróci do kraju i wystartuje w wyborach prezydenckich. Były premier jednak w wyborach udziału nie weźmie, a Koalicja Obywatelska będzie musiała szukać innego kandydata. Zdaniem prof. Wojciecha Sadurskiego jest to potworny błąd, a Tusk wręcz musi startować na prezydenta. 

Donald Tusk kandydatem opozycji na prezydenta? "Ma startować"

Dla obserwatorów polskiej sceny politycznej Donald Tusk był dla opozycji naturalnym kandydatem. Doświadczony, charyzmatyczny polityk, premier dwóch kadencji Sejmu, dał się poznać jako lider i poprowadził Platformę Obywatelską do dwukrotnej wygranej w wyborach. Znakomicie pokierował swoją karierą polityczną, a obecnie jest szanowany w Europie. Wydaje się, że tylko on mógł skutecznie konkurować z Andrzejem Dudą.

Takie zdanie wyraziła m.in. Dominika Wielowieyska z "Gazety Wyborczej". Dziennikarka napisała w felietonie, że start w wyborach jest obowiązkiem przewodniczącego RE.

- A co mnie obchodzą rozterki Tuska. Ma startować! Tusk jest skończony - ogłasza co rusz PiS na łamach zaprzyjaźnionych tygodników. O Jarosławie Kaczyńskim też tak mówiono, ale rzeczywistość zweryfikowała te hipotezy. Pozostaje kluczowe pytanie: Czy Tuskowi się jeszcze chce? Bo Kaczyńskiemu, owszem, tak - czytamy w tekście Wielowieyskiej.

Sadurski o kandydaturze Tuska: "Jeśli nie on, to kto?"

Do felietonu odniósł się na swoim Twitterze prof. Wojciech Sadurski. On także dostrzega w Tusku jedynego poważnego opozycyjnego kandydata na prezydenta. Profesor docenia także działania byłego premiera na forum europejskim, które z kolei stale są podważane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

- Zgadzam się, Tusk musi startować na Prezydenta, bo jeśli nie on, to kto? A na marginesie: tym, którzy pytają, co nam załatwił w Unii Europejskiej, odpowiadam: uratował reputacje kraju mądrych ludzi, normalnego. Dzięki niemu, Polska nie ma w UE wyłącznie twarzy nabzdyczonej - napisał prof. Sadurski na Twitterze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Internauci wyrazili pod wpisem swoje opinie. Większość uważa, że Tusk nie odważył się wystartować w wyborach w obawie przed prawdopodobną porażką - byłaby ona dla niego ogromnym ciosem wizerunkowym.

- Przegrana oznaczałaby dla Donalda Tuska koniec w polskiej polityce, a hazardzistą raczej nie jest. Wystartuje tylko wtedy, gdy sondaże będą dla niego przychylne - pisze jeden z użytkowników Twittera.

Sondaż IBRIS z czerwca wskazuje, że gdyby wybory odbyły się teraz, z dużą przewagą wygrałby Andrzej Duda. Obecny prezydent może liczyć na 46,2 procenta głosów, Donald Tusk na 31, 5 procenta. Historia Dudy, który pokonał murowanego faworyta, Bronisława Komorowskiego, i z nieznanego szerzej polityka stał się głową państwa, może być nadzieją dla opozycji w poszukiwaniach nowego kandydata.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta piła napój przez słomkę. Następnego dnia już nie żyła. Gdy lekarze ją zobaczyli, byli PRZERAŻENI
  2. Ewa Farna poruszyła cały internet tym zdjęciem. Fanom wyszły oczy z orbit, gdy zobaczyli jak SCHUDŁA
  3. Wciąż nie wiadomo, gdzie przebywa Dawidek. W Polskę zaraz uderzą potężne burze, 9 województw zagrożonych
  4. Cała Polska podaje dalej! Niezwykle pilny apel policji ws. Dawida Żukowskiego
  5. Ujawniono przeszłość mamy 5-letniego Dawida. Nie miała w życiu lekko
  6. Policjant ujawnił na wizji TVN kulisy poszukiwań Dawida. Gdzie jest 5-latek?

Źródło: Polityczek

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News