Dom transmisja koronawirusa
Freepik freepik
Irmina Jach - 2 Listopada 2020

Eksperci biją na alarm. Chodzi o koronawirusa w domu, badania nie pozostawiają złudzeń

Dom w czasach pandemii koronawirusa nie jest tak bezpiecznym miejscem, jakby się wydawało. Zagrożenie jest naprawdę poważne, należy mieć się na baczności. Najnowsze badania przeprowadzone przez ekspertów przyniosły nieoczekiwane efekty. Oznacza to, że jesteśmy narażeni zdecydowanie bardziej niż sądzono. Tych informacji nie można przegapić.

Dom wydaje się być ostoją i miejscem, w którym nie trzeba obawiać się niebezpieczeństw. Niestety, szalejąca pandemia koronawirusa zmodyfikowała nieco ten pogląd. Zagrożenie jest znacznie poważniejsze niż wydawało się pierwotnie. Niebezpiecznym patogenem można zarazić się nawet we własnym salonie.

Z ostatniej chwili: zapadła ostateczna decyzja. Minister potwierdził, ogromna zmiana dla wielu PolakówZ ostatniej chwili: zapadła ostateczna decyzja. Minister potwierdził, ogromna zmiana dla wielu PolakówCzytaj dalej

Dom nie jest tak bezpieczny, jak się wydaje?

Dystans społeczny to jedna z podstawowych zasad reżimu sanitarnego. Eksperci alarmują, żeby przestrzegać go zarówno w miejscach publicznych, jak i w przestrzeni, która wydaje się być bezpieczna, czyli we własnym domu. Nie jest tajemnicą, że warunki domowe nie sprzyjają jednak jego zachowaniu. Trudno mijać członków rodziny, zachowując przy tym odległość 1,5 metra. Niestety, w związku z tym, gdy jeden z domowników zachoruje, reszta jest szczególnie podatna na zarażenie.

Badanie naukowe opublikowane w czasopiśmie medycznym "Morbidity and Mortality Weekly Report" objęło 191 osób mieszkających w Tennessee i Wisconsin (Stany Zjednoczone), które mieszkają z osobą, u której niedawno zdiagnozowano COVID-19. Naukowcy zauważyli, że w przypadku, gdy jedna osoba jest chora, transmisja następuje błyskawicznie. Zwiększa się także ryzyko wtórnej infekcji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Główny autor badania, doktor Carlos Grijalva, profesor nadzwyczajny ds. polityki zdrowotnej w Vanderbilt University Medical Center w Nashville (stan Tennessee), przyznał, że ponad 53 procent spośród przebadanych osób zostało zakażonych przez innego domownika, a u 75 procent z nich pierwsze objawy pojawił się w ciągu 5 dni od zachorowania pierwszego członka gospodarstwa domowego.

Inne badanie, przeprowadzone na terenie Europy i Azji wykazało, że ryzyko zarażenia innego członka rodziny, który mieszka pod tym samym dachem, jest bliskie 30 procent. Nowe badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych są jednak bardziej szczegółowe, ponieważ uczestnicy codziennie przechodzili testy potwierdzające obecność koronawirusa w organizmie.

Autorzy badań stwierdzili, że jednym z powodów wyższego wskaźnika zakażeń wtórnych w nowym badaniu w porównaniu z poprzednimi doniesieniami mogły być niezwykle rygorystyczne metody badawcze. Mógł mieć na to wpływ również fakt, że ludzie w wielu krajach noszą maseczki również w domach, szczególnie, gdy jeden z domowników zachoruje.

Amerykańskie badanie potwierdziło, że transmisja koronawirusa następuje w takim samym tempie niezależnie od tego, czy pierwszą osobą, u której wykryto zakażenie niebezpiecznym patogenem, jest dorosły czy dziecko. Aż 18 procent badanych nie wykazuje żadnych objawów infekcji. Naukowcy podkreślają jednak, że niezależnie od objawów ważne jest, by wszyscy domownicy osoby zakażonej pozostali w izolacji, by zapobiec dalszej transmisji.

Dzisiaj grzeje:

1. Pilny komunikat do Polaków. Ogromne ograniczenia zaczęły obowiązywać, wielu będzie rozczarowanych

2. Sprzed chwili: „Strajk kobiet” właśnie przedstawił swoje żądania. Dali władzom 7 dni, nadchodzi totalna rewolucja?

3. Cmentarze zostają otwarte, nikt nie dostanie mandatu. Prezydent miasta podjął decyzję, jest dobitny komunikat

- Osoby, które podejrzewają, że mogą mieć COVID-19, powinny odizolować się, pozostać w domu i, jeśli to możliwe, korzystać z oddzielnej sypialni i łazienki (...). Ponadto wszyscy domownicy powinni zacząć nosić maskę w domu, szczególnie w miejscach wspólnych, gdzie dystans społeczny nie jest możliwy - napisano w raporcie.

Kwarantanna powinna zostać rozpoczęta z własnej inicjatywy, tuż po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Nie należy oczekiwać z tym do otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Eksperci zaznaczają, że skala badania nie była na tyle duża, by wyniki można było przenieść na całą populację, ale warto mieć je na uwadze dla własnego bezpieczeństwa - szczególnie, kiedy jeden z domowników zachorował na COVID-19.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Spacer z psem zmienił się w walkę o przetrwanie. Monitoring nagrał porażającą sytuację
  2. Kamil Stoch zaprosił tysiące Polaków do swojego domu. Wszystko w jednym celu, długo czekał na ten moment (FOTO)
  3. Córka Marty Kaczyńskiej przekazała radosną nowinę. Nie mogła już ukrywać, ekscytacji nie ma granic
  4. Z ostatniej chwili: Prezydent przekazał przykre informacje. Nie żyje znany polityk
  5. Grób Anny Przybylskiej zapiera dech. Mało kto wie, że nie została pochowana sama
  6. Rodzice skrzywdzili dziecko na całe życie. Powód? Chcieli mieć darmowe WiFi
  7. Zajrzała do lodówki i wymyśliła jak ulepszyć placki ziemniaczane. Spróbowała i oniemiała, zdradziła przepis

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News