Dlaczego płaczemy? Bezużyteczny odruch czy potrzebne odreagowanie

Dlaczego płaczemy? Bezużyteczny odruch czy potrzebne odreagowanie Źródło: Pixabay.com/markzfilter

Dlaczego płaczemy - czy to jest do czegoś potrzebne? Łzy często nie dają się kontrolować i nie sposób ich ukryć. Czasem potrafią być bardzo kłopotliwe, ale są też bardzo potrzebne.

Dlaczego płaczemy? Łzy pojawiają się w oczach jako skutek silnych emocji, takich jak smutek, radość czy stres. Wiele osób nie wie, jak właściwie rozumieć tę reakcję swojego organizmu. Okazuje się, że płacz jest bardzo potrzebny.

Dlaczego płaczemy? Wpływ płaczu na zdrowie jest bardzo istotny

Łzy są bardzo ważne dla oczu. Dzięki nim śluzówka oka jest nawilżona, a filtr łzowy pomaga uchronić je przed zanieczyszczeniami czy pyłami. Czasem jednak zaczynają płynąć z oczu, zwłaszcza, gdy przeżywa się silne emocje.

Naukowcy do tej pory nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego ludzie płaczą w chwilach wzburzenia czy szczęścia. Wiadomo jednak, że chwila płaczu może mieć zbawienny wpływ na psychikę. Jak się okazuje, płakanie redukuje stres. Dzięki niemu natłok myśli powoli zaczyna się uspokajać, a negatywne uczucia przestają być tak dojmujące.

Ponadto płacz ma działanie przeciwbólowe. Nic dziwnego zatem, że przy niespodziewanym wypadku lub w chwilach wielkiego cierpienia łzy napływają do oczu. To naturalna odpowiedź organizmu, który chce poczuć się lepiej.

Płacz może być też podświadomym narzędziem do manipulacji otoczeniem. Małe dzieci płaczą, by zwrócić na siebie uwagę dorosłych. Dorośli natomiast płaczą, by wzbudzić u innych poczucie wspólnoty i empatii. Takie zachowanie sprawia, że łatwiej nawiązać kontakt z otoczeniem.

Dlaczego płaczemy bez powodu?

Przyczyn płaczu może być bardzo wiele. Nawet jeśli pozornie zdaje się, że pozornie nie ma powodów do ronienia łez. organizm może w ten sposób sygnalizować duży poziom stresu. Warto wtedy zastanowić się nad zwolnieniem tempa i czynnikami, które mogą powodować taką reakcję.

Jeśli jednak taki stan utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące, warto pomyśleć o wizycie u psychologa. Przewlekłe płakanie bez powodu może być objawem pewnych zaburzeń psychicznych, które należy skonsultować ze specjalistą.

Powody mogą być także bardziej prozaiczne: płacz może sugerować podrażnienie spojówki oka lub obecność alergenów w otoczeniu. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem i stosować nawilżające krople do oczu, które złagodzą skutki podrażnienia.

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News