Dlaczego ciągle chce mi się spać? Przemęczenie czy choroba?

Dlaczego ciągle chce mi się spać? Przemęczenie czy choroba? Źródło: Wikimedia Commons/Juanedc

Dlaczego ciągle chce mi się spać? - to pytanie zadaje sobie każdy po raz wtóry, szykując się do kolejnej drzemki. Ciągłe ziewanie, zmęczenie, brak koncentracji. Co jest przyczyną naszego rozkojarzenia i jak się skutecznie leczyć?

Dlaczego ciągle chce mi się spać? Nadmierna senność jest tak samo uciążliwa jak bezsenność. Zwiększoną potrzebę snu zazwyczaj przypisujemy nadmiernemu zmęczeniu, stresowi, chorobie. Co w przypadku gdy nic nie działa znacząco na naszą kondycję i jesteśmy zdrów jak ryba?

Dlaczego ciągle chce mi się spać?

Wraz z postępem medycyny lekarze szybko doszli, co powoduje nadmierną senność. Przemęczenie przez nadmiar pracy to tylko jedna z przyczyn. Potrzebujemy regeneracji naszego organizmu, by doszedł do prawidłowej formy. Choroba? Owszem, organizm i w tym przypadku potrzebuje wypoczywać, by w spokoju zająć się produkcją białych krwinek potrzebnych do zwalczania bakterii i wirusów.

Dość nieoczywistą przyczyną jest na przykład anemia lub stosowanie farmaceutyków, a dokładnie leków nasennych. Anemia, czyli inaczej niedokrwistość spowodowana przez niedobory żelaza może dać popalić naszemu ciału nie tylko przez ciągłe spanie. Ogólne zmęczenie, bladość skóry, zajady czy osłabiona kondycja włosów i paznokci to sygnały, na które powinniśmy zwrócić uwagę. W dojściu do normalności pomoże nam zmiana diety lub suplementowanie się żelazem w tabletkach.

Niedoczynność tarczycy to kolejne schorzenie, o którym mało kto wie, że może je posiadać. W przypadku, gdy organ znajdujący się na szyi zaczyna produkować za mało hormonów odczuwamy objawy podobne do anemii z tą różnicą, że w przypadku tarczycy dochodzi jeszcze wrażliwość na zimno i zaparcia.

Jeśli mamy w swojej rodzinie lub wśród znajomych cukrzyków, także możemy zauważyć, że osoby te odznaczają się zwiększoną potrzebą na sen i ciągłym zmęczeniem.

Podczas planowania ciąży kobiety mogą odczuwać wzmożoną potrzebę spania i w dzień, i w nocy. To jeden z pierwszych objawów ciąży i należy zrobić test ciążowy by potwierdzić podejrzenia. Nie obawiajmy się - to samo przejdzie, a senność jest całkowicie normalna.

Ciągle chce mi się spać badania

Podstawowymi badaniami w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na sen są oczywiście badania krwi. Poprośmy lekarza, aby wypisał skierowanie na dokładne badania hormonów tarczycy. Nawet przy dobrych wynikach krwi analiza z laboratorium potrafi zaskoczyć. Po otrzymaniu wyników lekarz pierwszego kontaktu lub endokrynolog (jeśli chodzi o tarczycę) zadecyduje jak dalej będzie wyglądać leczenie.

Źródło: hellozdrowie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News