Dlaczego chrapiemy? Przyczyny i leczenie

Dlaczego chrapiemy? Przyczyny i leczenie Źródło: publicdomainpictures.net/Petr Kratochvil

Dlaczego chrapiemy? Chrapania doświadczył każdy, nawet ten, który zarzeka się, że absolutnie nie chrapie. Czy to z przemęczenia czy ze specyficznego sposobu spania. My już znamy przyczyny chrapania i wiemy, jakie mogą być jego konsekwencje.

Dlaczego chrapiemy? Dlaczego druga osoba w sypialni lub w domu potrafi obudzić nas głośnym chrapaniem? Mimo szturchania oraz przebudzania, chrapanie i tak nie ustępuje. Czy da się w jakiś sposób wyleczyć z chrapania i na ile jest to skuteczne?

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie to nic innego niż utrudniony przepływ powietrza przez gardło. Powietrze wdychane przez usta lub nos wprawia w wibracje podniebienie i języczek, który możemy zobaczyć otwierając szeroko usta. Jak wiadomo, w czasie snu całe ciało się relaksuje. Wiotkości nabierają również mięśnie dróg oddechowych.

Chrapanie podczas snu może doprowadzić do poważnego niedotlenienia organizmu, a także do choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu, w przypadku gdy chrapanie ewoluuje w bezdech senny.

Chrapanie jest spowodowane przez nasz organizm, jest to reakcja na różne niedogodności przeszkadzające w spokojnym, rytmicznym oddychaniu podczas snu. Częstym powodem jest przerost migdałków. Powiększone migdałki w dużym stopniu zajmują miejsce potrzebne do komfortowego przepływu powietrza.

Jeśli oddychanie - to i nos. Powszechnie występująca skrzywiona przegroda u mężczyzn to główna przyczyna chrapania. Powszechnie pojawiające się polipy w nosie, o których nawet nie wiemy, także zakłócają prawidłowe oddychanie. Na szczęście usunięcie polipa u lekarza nie jest ani bolesne, ani inwazyjne.

Nałogi - palenie papierosów i picie alkoholu mocno podrażniają błony śluzowe w gardle. Zawarty w alkoholu etanol wysusza drogi oddechowe, a także rozluźnia i tak już luźne mięśnie gardła. Z kolei dym papierosowy działa ogólnie podrażniająco.

Jak sprawdzić, czy chrapię?

Sprawdzenie, czy zakłócamy ciszę nocną głośnym chrapaniem, jest niezwykle proste. Wystarczy w komputerze lub telefonie znaleźć funkcję nagrywania dźwięku, zostawić urządzenie blisko łóżka na całą noc, a rano odsłuchać, czy mamy się czym martwić.

Gdy już wiemy, że chrapiemy i chcemy poznać dokładną przyczynę tego stanu, wystarczy wizyta u laryngologa. Lekarz dokładnie zbada drogi oddechowe i stwierdzi, co jest konkretnym powodem zakłóceń oddychania.

Istnieje również bardzo zaawansowane badanie, które wykonuje się w czasie snu. Podczas badania rejestruje się pracę serca w poszczególnych fazach snu, a także dźwięki i ruchy, które nieświadomie wykonuje nasz organizm.

Źródło: wylecz.to

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News