Ten pomysł unijnych przywódców z pewnością wywoła bunt wśród społeczeństwa. Chcą oni zbierać odciski palców od mieszkańców europejskiej wspólnoty.

Powstać ma jedna, scentralizowana baza danych, w której znajdować się będą skany odcisków. Ma to pomóc w walce z międzynarodową przestępczością.

Europa mierzy się z atakami terrorystycznymi i cyberatakami. Naszym obowiązkiem jest, by zrobić wszystko w celu zapewnienia Europejczykom bezpieczeństwa – tłumaczy unijna komisarz ds. sprawiedliwości – Vera Jourova.

Utworzony rejestr ma być odpowiedzią na masowe w ostatnim czasie akty terroryzmu oraz cyberataków na terenie Unii Europejskiej. Zdaniem brukselskich władz tego rodzaju system ułatwiłby pracę policji oraz służbom bezpieczeństwa.

Proponujemy przeniesienie wszystkich systemów informacyjnych z obszaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych pod jeden dach agencji eu-LISA – dodaje Vera Jourova.

Internauci już jednak okrzyknęli pomysł sposobem na masową inwigilację. Ich zdaniem tego rodzaju rejestr to jedynie wstęp do całkowitej kontroli mieszkańców Unii Europejskiej.

Co to za absurdalny pomysł? W oczach unijnych polityków wszyscy jesteśmy podejrzanymi?! – skomentował plany unijnych władz jeden z internautów.

 

...

Zobacz również