front_depresja
pixabay.com
Anna Maria Guziewska - 6 Listopada 2018

30% z nas na to choruje! Większość nie jest tego świadoma

Depresja dotyka co trzeciego z nas. Sondaże wykonane właśnie wśród Polaków wskazują na najczęstsze czynniki, które indukują stany depresyjne. Czy przed chorobą można się obronić?

Depresja jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Chociaż, o chorobie mówi się coraz więcej w przestrzeni publicznej, wiele osób nie wie, że może potrzebować pomocy. Psychiatrzy zauważają, że w jej przebiegu może dojść do najgorszego ze scenariuszy. Świadomość skali zagrożenia może wpłynąć na szybką diagnozę.

Co trzeci z nas cierpi na depresję. Jak walczyć z chorobą?

Senność, apatia i problemy ze snem wydają się dość uniwersalnymi objawami. Mogą pojawiać się zarówno w przebiegu choroby nowotworowej, jak i zwykłej infekcji. Jednak, jeśli zauważymy do tego wyraźnie obniżony nastrój, problemy ze spożywaniem pokarmu, czy chociażby myśli o rezygnacji, warto już wtedy udać się do specjalisty. O depresji mówimy wtedy, gdy stan ten trwa dłużej niż dwa tygodnie. Konsultacja psychiatryczna zawsze jest trudnym momentem dla pacjenta. Jednak, lekarz powinien zareagować w tej sytuacji i ocenić stan zgłaszającego się pacjenta. Nieleczona depresja może doprowadzić do rozwoju innych chorób psychicznych, a także może indukować myśli samobójcze.

Co powoduje chorobę?

Okazuje się, że ważne w rozwoju stanów depresyjnych są czynniki społeczne. Życiowa pozycja i status ekonomiczny niebagatelnie wpływają na nastrój chorych, który w później może spowodować rozwój nieprzyjemnych objawów. Obniżony nastrój, spowodowany chociażby problemami materialnymi, czy wykonywaniem nieprzyjemnej pracy, niemal w każdej sytuacji prowadzi do rozwoju choroby.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Edyta OlszówkaTe gwiazdy rzuciły alkohol! Jak pokonały nałóg?Czytaj dalej
Innym czynnikiem, który wpływa na rozwój depresji jest miejsce zamieszkania. Badania przeprowadzone przez CBOS wskazują, że do lekarzy częściej zgłaszają się osoby zamieszkujące małe lub średnie aglomeracje. Chorzy z dużych miast, rzadziej - wstydzą się mówić o swojej przypadłości. Badani wskazali także czynniki, które najbardziej wpływają na ich stan. Wymieniają przede wszystkim nadmierny stres oraz samotność i brak kontaktów z ludźmi. Badanie, przeprowadzone przez CBOS w październiku wskazuje także, że aż 82 procent Polaków w przypadku zanotowania niepokojących objawów, szuka pomocy u lekarzy. 18 procent uważa, że poradzi sobie z chorobą własnymi sposobami. Z pewnością na ich nastroje wpływają także inne czynniki. Jedno jest pewne, o depresji Polacy zaczęli mówić bez skrępowania.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Straszna choroba zaatakowała jej mózg. Piekło uwielbianej aktorki Polsatu
  2. Cały kraj pomagał jej w walce z chorobą. Policja ustaliła, że symulowała nowotwór
  3. Znaki zodiaku kobiet, które są najlepszymi partnerkami
  4. Zamykają je żywcem w “grobach”. Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  5. Straszna choroba Wiśniewskiego! Co roku umiera na to ponad 3 miliony osób
Alicja BorkowskaW "Barwach szczęścia" zachwyciła wszystkich. Jej karierę przerwała straszna choroba!Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News