Media coraz więcej czasu poświęcają Ryszardowi Petru, który zakłada partię NowoczesnaPL. Duża część internautów z kolei dopatruje się w inicjatywie próby kanalizacji elektoratu słabnącej Platformy Obywatelskiej i nową formację Petru nazywają PO-bis. Teraz z kolei wypłynęły depesze Wikileaks, z których wynika, że Petru był tajnym, nieformalnym współpracownikiem rządu Donalda Tuska. Jest też mowa o interesach MFW.

Ta konkretna depesza Wikileaks, opublikowana przez portal wpolityce.pl, to notka sporządzona przez ówczesnego ambasadora USA Victora Ashe’a w Warszawie, 19 marca 2009 roku, po rozmowie z Ryszardem Petru. Z notki wynika, że omawiana była ewentualna pomoc dla Polski, której udzielić miałby Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a ambasador USA kontaktował się w tej sprawie z Petru, ponieważ był on współpracownikiem Leszka Balcerowicza, oraz był blisko Donalda Tuska, jako tajny doradca.

Obraz jaki wyłania się z depeszy nie jest korzystny dla założyciela formacji NowoczesnaPL. Jawi się on jako pośrednik między Tuskiem a MFW, w którym w momencie sporządzania notki przez ambasadora USA dyrektorem był Marek Belka i można interpretować, że za założeniem nowego ugrupowania może kryć się chęć reprezentowania interesów MFW właśnie.

obrazek 195

Chcesz być na bieżąco? Polub Pikio.pl

ds, źródło: wpolityce.pl, wikileaks
obrazek: youtube.com

...

Zobacz również