Mało kto o tym wie. Niezwykłe, zapomniane religijne rytuały Danuty Stenki

Mało kto o tym wie. Niezwykłe, zapomniane religijne rytuały Danuty Stenki Źródło: screen youtube.com/Plejada

Danuta Stenka dzięki swoim licznym rolom w filmach pełnometrażowych, serialach oraz występom teatralnym, stała się prawdziwą ikoną w świecie aktorskim. Jednak mało kto wie, że aktorka ma bardzo niecodzienne zwyczaje, jeżeli chodzi o religię.

Danuta Stenka znana jest zarówno starszym osobom, dzięki jej licznym rolom w wielu polskich produkcjach, jak i młodszej części widowni, dzięki wcielaniu się w postaci z filmów animowanych. Na swoim koncie Stenka ma naprawdę kultowe role, które przeszły wręcz do kanonu polskiej kinematografii. Aktorka zagrała między innymi w filmie "Pitbull", "Katyń" czy "Quo vadis". Dzięki temu aktorka zyskała liczną rzeszę fanów, którzy nie mogą się doczekać jej każdej nowej roli.

Danuta Stenka i jej niecodzienne rytuały religijne

Aktorka na świat przyszła w Sierakowicach. Jest to spora miejscowość położona w północnej części Polski, a dokładniej w województwie pomorskim. Jest to teren na Pojezierzu Kaszubskim, przez co Danuta Stenka podczas swojego życia opanowała tamtejszy język. Ta umiejętność przydaje się jej również i teraz, podczas corocznej trasy związanej z projektem "Verba Serca ". To właśnie podczas tych wyjazdów Stenka w wejherowskiej kolegiacie czytuje Biblię przetłumaczoną właśnie na kaszubski. Dla wielu osób może być to duże zaskoczenie, ponieważ mało kto mógł nawet podejrzewać, że aktorka zna ten język. Jak się jednak okazuje, bardzo dobrze się nim posługuje. W tym wypadku bez wątpienia można stwierdzić, że jest to rodzaj rytuału dla aktorki, która jednocześnie szlifuje swoje umiejętności z tego języka, a także go promuje. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla miejscowej ludności, ponieważ odrębny język jest ich spuścizną kulturową, która niestety z biegiem lat coraz bardziej zanika.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Inicjatywa podjęta przez Danutę Stenkę może spowodować, że coraz więcej osób zdecyduje się, na poznanie języka kaszubskiego. Nie ulega wątpliwości, że jest to z jej strony bardzo pochlebny ruch, który jednocześnie pokazuje, jak ważna w życiu aktorki jest wiara. Całej tej inicjatywie rozgłosu i znaczenia nadaje fakt, że zaangażowała się w nią tak wspaniała artystka, która nie zapomniała o swojej kulturze, a wręcz przeciwnie, chce ja propagować i przekazywać dalej. W ten sposób język ten może przetrwać dalej.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Niesamowite! O Beacie Tyszkiewicz mówi cały świat
  2. Wojewódzki i Kuźniar zmiażdżyli Służbę Ochrony Państwa. Funkcjonariusze zapadną się pod ziemię
  3. To będzie najbardziej dramatyczny odcinek w historii?! Szok w Na Wspólnej
  4. Dlaczego nie mam ochoty się kochać? Ekspert tłumaczy
  5. Ile zarabia Dorota Szelągowska? Jej zarobki są wspaniałe
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News