Duński rząd chce wprowadzić podatek od czerwonego mięsa. Władze są bowiem zdania, że mogłoby to zachęcić obywateli do przejścia na wegetarianizm. Według nich, taka dieta jest korzystna dla czystości środowiska i nie powoduje tak wysokiej emisji CO2 do atmosfery.

Duńczycy w pierwszej kolejności rozważają wprowadzenie podatku od wołowiny. Dopiero później objęty podatkiem miałby być ogół czerwonego mięsa. Władze są zdania, że gdy taki podatek się sprawdził, można by obłożyć nim wszystkie rodzaje mięsa. Duńska Rada Etyki już zresztą przegłosowała pomysł na obciążenie wołowiny podatkiem. Wniosek trafi teraz do rządu.

Członkowie rady wskazują na potrzebę wprowadzenia podatku od nie tylko czerwonego mięsa, ale i od mięsa w ogóle. Ich zdaniem produkcja wołowiny jest niekorzystna dla klimatu Ziemi – przyspiesza globalne ocieplenie. Hodowle krów mają wytwarzać 10% gazów cieplarnianych, a cały przemysł spożywczy nawet do 30%.

„Duńczycy są moralnie zobligowani do zmiany swoich nawyków żywieniowych” – można przeczytać w komunikacie prasowym Rady Etyki.

Podobny pomysł forsowano w listopadzie ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii. Proponowano wtedy, by na kilogram wołowiny nałożono podatek 1,76 funta, co mogłoby zmniejszyć zużycie energii o 14%. Pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na kupno zdrowszej żywności – owoców, warzyw i tofu.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: tvn24bis.pl
pt

...

Zobacz również