Dąb Chrobry przegrał walkę. Drzewo umarło po podpaleniu przez wandali

Dąb Chrobry przegrał walkę. Drzewo umarło po podpaleniu przez wandali Źródło: wikipedia

Dąb Chrobry, uważany za najstarszy dąb szypułkowy na terenie Polski, nie przetrwał walki o życie. W tym roku nie wypuścił żadnych liści. Bardzo smutne informacje docierają z Piotrowic w województwie Lubuskim. Dąb Chrobry był chroniony od 1966. Natura znów przegrała z człowiekiem.

Dąb Chrobry to według wielu naukowców najstarszy przedstawiciel gatunku dębu szpułkowatego na terenie Polski. Drzewo zostało posadzone w 1250 roku. Było zielonym obserwatorem historii Dolnego Śląska. Przetrwało wojny, najazdy, susze. Dąb był świadkiem zmiany właścicieli tych ziem. Można powiedzieć, że w swojej długiej historii był obywatelem kilku państw, a sam nie zmienił swojego położenia ani o centymetr.

Dąb Chrobry został wpisany na listę pomników przyrody w 1966 roku i od tego czasu objęty był ochroną. Dąb ma wielowiekową tradycję, a sama jego nazwa wywodzi się z legendy o Zjeździe Gnieźnieńskim. Tradycja ludowa podaje, że dąb był miejscem spotkania Cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym, a od samego drzewa, aż do Gniezna prowadziły dywany. Obecnie wiemy, że dąb jest młodszy. Jego zasadzenie datuje się na 1250 rok, a Zjazd miał miejsce w roku 1000.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Dąb Chrobry podpalony

Dąb Chrobry nie miał szczęścia do ludzi. Drzewo było wielokrotnie podpalane. Za każdym razem jednak udawało się ugasić pożary, a sam dąb wychodził bez większych uszczerbków z ognia. Sytuacja jednak zmieniła się o 180 stopni 6 lat temu, 18 listopada 2014 roku. Doszło wówczas do tragicznego w skutkach podpalenia.

Ogień został podłożony w pustym, spróchniałym pniu drzewa. Płomienie objęły całe drzewo. Wielogodzinna akcja strażaków przyniosła sukces, udało się opanować rozprzestrzenianie ognia. Dąb jednak został poważnie uszkodzony. Przez kolejne lata obserwowano jak natura walczy o przetrwanie.

Liście pojawiały się początkowo na zdrowej, nie dotkniętej płomieniami części dębu. Leśnicy szacowali, że to około 1/4 część konarów całego drzewa. Nie zaobserwowano na niej ubytków kory czy zarodników grzybów. Niestety, każdego roku coraz mniejsza część drzewa rodziła liście. Leśnicy dwoili się i troili, aby utrzymać Dąb Chrobry przy życiu. W Czasach suszy podawali "kroplówkę", czyli intensywnie go podlewali. Wokół Chrobrego udało się posadzić sześciu jego potomków.

Dzisiaj grzeje: 1. Dopiero teraz Doda wyjawiła porażającą prawdę o Radku Majdanie. Rozenek może się wściec
2. 30-letnia córka Cezarego Pazury wygląda nieziemsko. Właśnie zrobiła niezwykłą rzecz

Niestety, jak donosi portal New Lubuski, drzewo w tym roku nie zazieleniło się. Nie pojawił się żaden liść. Drzewo zostało oficjalnie uznane za obumarłe. Natura przegrała z wandalami, którzy w 2016 roku podłożyli ogień. Sprawców nigdy nie schwytano.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Policja nie nadąża z wypisywaniem mandatów. Na plaże wyszły tłumy ludzi
  2. Robert Lewandowski opowiedział o swoim najtrudniejszym momencie. To było niedawno, nikt nawet nie wiedział
  3. Tuż przed porodem Małgorzata Rozenek dostała powalającą wiadomość. Nie mogła powstrzymać swojej reakcji
  4. Niebywałe, jakie zdjęcie Anna Lewandowska pokazała tuż po porodzie. Wszystko widać
  5. Krzysztof Cugowski wyznał porażającą prawdę. Chodzi o jego zdrowie, mało kto wiedział
  6. Bezradna pracownica Biedronki nie może już wytrzymać. Irytujące obostrzenie przeszkadza jej w pracy

Źródło: New Lubuski

 

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News