Czyj to numer? Jak sprawdzić kto do nas dzwoni

Czyj to numer? Jak sprawdzić kto do nas dzwoni Źródło: publicdomainpictures.net/Kevin Phillips

Czyj to numer? Każdemu z nas zdarzyło się już, że dzwonił do nas ktoś spod numeru zastrzeżonego lub takiego, który niekoniecznie musimy kojarzyć. Jak sprawdzić kto kryje się pod tajemniczymi numerami?

Czyj to numer? Znajomy żartowniś, sprzedawca kredytów, zaproszenie na reklamę garnków i pościeli, oszuści? W czasach, gdy telefon komórkowy posiada każdy Polak i czujemy się bez niego jak bez ręki, namierzenie właściciela numeru wcale nie jest takie proste. Nie jest proste dla kogoś, kto nie ma o tym zielonego pojęcia. Te wskazówki mogą się okazać niezwykle pomocne.

Jeśli cenisz sobie swoją prywatność, a w kontaktach masz zapisanych samych najbliższych znajomych, na pewno dziwisz się, że dzwoni nieznany numer. Zastanawiasz się kto to, czy odebrać, czego chce, a może ktoś miał wypadek i dzwoni z pożyczonego telefonu? Takich sytuacji jest wiele.

W ostatnim czasie numery zakładają także oszuści, którzy w dość nieprzewidywalny sposób mogą okraść właściciela abonamentu. Korzystają oni z generatora numerów lub opierają się na kupionych bazach od np. firm, którym kiedyś pozwoliłeś na wykorzystanie swojego numeru w celach marketingowych. Jeśli już odbierzesz telefon, zawsze możesz poprosić o usunięcie swojego numeru z bazy. Wspierają użytkowników w tym między innymi RODO i prawa konsumenta.

Oczywiście zawsze możesz nie odebrać, a gdy numer zacznie dzwonić ponownie - dodać go na czarną listę. Tę opcję posiada teraz każdy nowszy telefon komórkowy. Od tej pory nieznany kontakt nie będzie mógł wykonać połączenia ani wysyłać SMS-ów.

Zmylić mogą na przykład numery, które zaczynają się od kierunkowego +24. Od razu kojarzymy, że to polski numer kierunkowy dla niektórych miejscowości z łódzkiego i mazowieckiego. Prawda okazuje się całkiem inna - to kierunkowy do Kongo. Odbierając taki telefon nawet na kilka sekund możemy się spotkać ze słonym rachunkiem. Oszuści dzwonią również z  Niemiec - +49 i Anglii - +44.

Jak znaleźć numer telefonu?

Możesz posiłkować się tradycyjnie wyszukiwaniem w przeglądarce internetowej. Większość numerów firm się tam znajduje, dzięki czemu możesz zdecydować, czy odebrać telefon, czy nie chcesz mieć z tym nic wspólnego.

A co z numerami osób prywatnych? Niektóre osoby podają swoje numery w sieci, dzięki czemu można łatwo zlokalizować posiadacza. Gdy mamy do czynienia z oszustem, wtedy na pewno natkniemy się na jego numer i ostrzegawcze komentarze oburzonych osób.

To przydatne informacje w czasach, gdy tak łatwo można kogoś oszukać lub nabić rachunek na horrendalną kwotę.

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News