Czy sok z buraka jest zdrowy? Warto to wiedzieć

Czy sok z buraka jest zdrowy? Warto to wiedzieć Źródło: Pixabay/congerdesign

Czy sok z buraka jest zdrowy? Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, czy ulec modzie i zacząć popijać codziennie buraczany sok, odpowiedź jest wyjątkowo prosta.

Czy sok z buraka jest zdrowy? Być może nie każdemu pasuje smak tego napoju, lecz nawet w takim przypadku warto się przemóc i włączyć go do swojej codziennej diety. Sok z buraka wpłynie pozytywnie na wiele aspektów naszego zdrowia.

Czy sok z buraka jest zdrowy? Jakie są jego właściwości?

Burak to bardzo popularne warzywo. Wykorzystywane jest w polskich kuchniach na wiele różnych sposobów. Najczęściej jednak przetwarza się go, a to właśnie stan surowy okazuje się najzdrowszą formą. Burak czerwony jest cennym źródłem kwasu foliowego, zaspokoi także zapotrzebowanie organizmu na potas, żelaz, mangan, kobalt, fosfor oraz witaminy C, A, E, K i z grupy B. Jest też cennym źródłem błonnika.

Regularne picie soku z buraka jest świetnym pomysłem dla osób chorych na anemię. Takie uzupełnienie diety wpłynie korzystnie na układ krwionośny, obniży także ciśnienie krwi i obniży cholesterol. Osoby spożywające buraczany napój są mniej narażone na na udar mózgu, zawał serca a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Zawarty w buraku kwas foliowy wpływa też pozytywnie na samopoczucie, poprawia jakość snu i apetytu oraz wzmacnia odporność. Dostarczane do organizmu probiotyki regulują pracę jelit.

Sok z buraka - dla kogo jest najlepszy?

Po sok z buraka powinny sięgnąć szczególnie kobiety w ciąży. Jego regularne picie dostarczy kwasu foliowego, który zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu. Napój ten może być też stosowany przez osoby aktywne fizycznie - wszystko dzięki wysokiej zawartości azotanów, przekształcających się w organizmie w tlenek azotu. Sok z buraka wzmacnia więc wytrzymałość. Udowodniono też, że dieta wykorzystująca buraki zwiększa sprawność seksualną.

Choć sok z buraka jest bardzo zdrowy, istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jego picia. Z dołączenia go do swojej diety powinny zrezygnować osoby cierpiące na reumatyzm oraz kamicę nerwową. 

Sok z buraka jest bardzo zdrowym napojem. Można pić go codziennie, w dużych ilościach, a jego pozytywny wpływ na nasze zdrowie powinniśmy zauważyć szybko. Na zdrowie!

Źródło: Polki, Medonet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News