Czy psycholog to lekarz? Odpowiadamy

Czy psycholog to lekarz? Odpowiadamy Źródło: Pixabay/nastya_gepp

Czy psycholog to lekarz? Wiele osób zadaje sobie dzisiaj to pytanie. Przed gabinetem psychologów ustawiają się kolejki podobne do tych, które widzimy w przychodniach. Czy jednak są oni pełnoprawnymi lekarzami?

Czy psycholog to lekarz? Wiele osób ma wątpliwości. Poradnie psychologiczne pękają dziś w szwach i trudno znaleźć wolny termin w kalendarzu specjalistów. Coraz więcej Polaków decyduje się na wizytę u psychologa i podjęcie terapii. "Wizyta", "terapia" - te określenia jednoznacznie kojarzą się z lekarzem. Wiele osób ma uzasadnione wątpliwości i dlatego należy je rozwiać.

W poradniach psychologicznych przyjmują również psychiatrzy. Wiele osób myli te dwie specjalizacje. Trzeba mieć jednak świadomość, że różnią się one od siebie w zasadniczy sposób. Nawet najlepszy i najbardziej empatyczny psycholog - mimo że wysłucha problemów i pomoże znaleźć rozwiązanie - nie zapisze leków i nie wystawi zwolnienia L4.

Czy psycholog to lekarz? Odpowiedź jest prosta

Psycholog jest absolwentem 5 letnich studiów, które kończą się napisaniem pracy magisterskiej. Jest to tylko teoretyczne przygotowanie do zawodu i do pracy z pacjentem. Absolwenci psychologii mogą zrobić kurs psychoterapii, który uprawnia ich do pracy w poradniach psychologicznych. Na ich podstawie mogą pracować z pacjentami i pomagać im w rozwiązywaniu problemów.

Specjaliści, którzy chcą stanowić wsparcie dla psychiatrów i na poważnie zająć się diagnostyką, mogą przygotować się do roli psychologa klinicznego. Oznacza to, że jest profesjonalistą w swojej dziedzinie i można mu niemal bezgranicznie zaufać. Oprócz 5 lat studiów ma za sobą kilkuletnią specjalizację, podczas której jego wiedza ii doświadczenie wkroczyły na dużo wyższy poziom. Wciąż jednak nie jest to lekarz.

Psycholog nie jest lekarzem. Jest za to "lekarzem duszy"

Nie ma co do tego wątpliwości. Psycholog nie jest lekarzem, a więc nie wystawi nam zaświadczenia lekarskiego, nie przepisze leków i nie da zwolnienia z pracy. Takimi sprawami zajmuje się psychiatra, który jest pełnoprawnym lekarzem.

Mimo to, współpraca z psychologiem przynosi niejednokrotnie bardzo dobre efekty. Środowisko psychologów wciąż się rozwija i szuka metod, aby jak najlepiej pomagać ludziom, którzy zmagają się z problemami takimi jak stres, depresja czy inne zaburzenia.

źródło: Centrum Dobrej Terapii

 

Następny artykuł