Czy pies może pić mleko? Odpowiedź nie jest jasna

Czy pies może pić mleko? Odpowiedź nie jest jasna Źródło: pxhere/070519

Czy pies może pić mleko? Dla każdego posiadacza czworonogów ważne jest, by do miski wsypywać karmę bogatą w składniki odżywcze. Ale gdy pod ręką brak saszetki, trzeba zaserwować głodnemu zwierzęciu inny posiłek. Czy mleko sprawdzi się w tym przypadku w funkcji szybkiej przekąski?

Czy pies może pić mleko? Zastanawia się właściciel, gdy pupil wlepia błagalny wzrok w szklankę z białym napojem. Wtedy pojawia się wątpliwość, czy aby na pewno jest to odpowiedni sposób na zaspokojenie potrzeb odżywczych zwierzaka.

Czy psu wolno tyle samo co kotu w kwestii mleka - zastanawiają się domownicy

Stereotypowo uważa się, że tylko mruczące zwierzęta mogą połasić się na odżywczy napój. Według części społeczeństwa jest to jednak szkodliwe przekonanie, ponieważ spożywanie mleka zamiast wody jest przyczyną masowego zarobaczenia tych zwierząt. Co więcej, nawet dorosły człowiek nie powinien pic tego napoju w nieprzetworzonej postaci, ponieważ z wiekiem zanika u niego enzym, który jest odpowiedzialny za trawienie laktozy. Podobnie jest w przypadku psa, którego ukształtowany organizm nie jest przystosowany do tego typu posiłku.

Czy pies może pić mleko, skoro to jego naturalny pokarm po urodzeniu? Nie, ale są wyjątki

Jeżeli właścicielowi zdarzało się jednak dbać o menu zwierzaka w taki sposób, nie powinien panikować. Mleko serwowane czworonogowi od czasu do czasu, parę razy w tygodniu, nie powinno zrujnować jego zdrowia. Specjaliści przestrzegają jednak przed czynieniem z niego podstawowego elementu jadłospisu. 

Czasami aplikowanie białego płynu zdaje się nieuniknione. Wielkie obawy mają właściciele szczeniaków, które są zbyt małe, by mogły samodzielnie spożywać zwykłe jedzenie, a z różnych powodów nie ma możliwości, żeby zostały wykarmione matczynym mlekiem, np. zostały kupione, choć powinny jeszcze pozostać przy suczce. Jest to niepowetowana strata, ponieważ psie mleko jest o wiele bogatsze w składniki odżywcze i posiada mniej laktozy niż jego krowi odpowiednik. Wtedy posiadacze pieska decydują się na podawanie mu w niewielkich ilościach krowiego płynu, choć nie wiedzą, czy postępują prawidłowo.  

Jeżeli właściciel zauważy, ze szczeniak po spożyciu krowiego mleka dostał biegunki, niezwłocznie powinien wykluczyć ten produkt. Zamiast tego można podawać pieskowi do jedzenie jogurty bądź kefiry, w których szkodliwa dla organizmu laktoza uległa już rozkładowi. W ostateczności można udać się do sklepu i tam poprosić o specjalistyczne mleko dla czworonogów, chociaż warto pamiętać, że nigdy nie zastąpi ono prawdziwego pokarmu od matki. 

Źródło: Kakadu

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News