Takie rzeczy czasami zmieniają historię artystów. Czterej pancerni i pies to serial absolutnie kultowy. Po latach na jaw wychodzą sensacyjne fakty dotyczące jego produkcji.

Czterej pancerni i pies zdobyli serca Polaków. Serial nakręcony na podstawie książki Janusza Przymanowskiego o tym samym tytule stał się kultowy. Po latach wychodzą różne ciekawe informacje dotyczące tej produkcji.

Niewiele osób wie, że pierwotnie rolę Zenka miał zagrać Bronisław Pawlik, a Czereśniaka – Ludwik Benoit. Ostatecznie jednak aktorzy zrezygnowali, a serial zamiast nich wypromował Wiesława Gołasa i Krzysztofa Litwina.

Czterej pancerni i pies nie byli wolni od wpadek

Jest jeszcze jedna ciekawostka z planu, która mogła umknąć nawet najbardziej oddanym widzom. W odcinku zatytułowanym „Radość i Gorycz” oraz w kolejnym pt. „Brzegu morza” w kilku scenach Janusz Gajos, który prywatnie był ranny i leżał w szpitalu został zastąpiony przez Henryka Matwiszyna. Widzimy aktora wtedy tylko z tyłu, niemożliwe jest dostrzeżenie jego twarzy.

To nie jedyne zastępstwo na planie serialu. Kiedy Czterej pancerni i pies byli kręceni, zmarł odtwórca roli pułkownika, Tadeusz Kalinowski. Ostatnią część kultowej serii kręcono już w latach 70-tych, czyli już po śmierci Kalinowskiego. Dlatego też w ostatnich odcinkach serialu głosu pułkownikowi użycza inny aktor, Józef Nowak.

Film, mimo tego iż tak bardzo kultowy, był wolny od błędów. Na przykład w piątym odcinku gdy Marusia zostaje ciężko raniona przez niemieckiego snajpera, na jej mundurze nie pojawia się nawet kropla krwi.

Co bardziej spostrzegawczy mogli zauważyć, że w tym samym odcinku, w którym Gajosa zastępował Matwiszyn, czyli „Radość i Gorycz” w scenie, w której Grigorij strzyże sobie wąsy, w lusterku odbija się postać tresera psa Szarika – Leonarda Sosnowicza. Jak widać, nawet najlepszych zdarzają się pewne pomyłki.

10 polskich seriali z czasów PRL, które można oglądać bez końca
Kadr z serialu „Czterej pancerni i pies”
Janusz Gajos
Janusz Gajos, jeden z gwiazdorów serialu, fot. YouTube/TVP

 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje słynny polski muzyk! Tragiczny wypadek w Warszawie
  2. Beata Szydło totalnie pogrążona. Zapadła się pod ziemię ze wstydu
  3. 3 miliony dzieci bez 500 plus. Wszyscy tracą świadczenie od rządu
  4. Przywiązany pies do torów. Uratował go cudowny człowiek
  5. W ostatniej chwili uratowali kilkadziesiąt psów! Tragiczna akcja w Polsce

Źródło: filmweb.pl

Dziennikarka portalu Pikio.pl, reporterka WTV, publicystka w HGA Media. Doświadczenie nabywała m.in. w telewizji TVN.