Jak twierdzą rosyjskie media, w tym duża telewizja Biełsat, na wschodzie Ukrainy walczą po stronie Kijowa zorganizowane oddziały polskich najemników. Państwowy kanał Rossija 1 poinformował, że „co kilka dni ze wschodniej Ukrainy do Warszawy przylatują samoloty z setkami trupów polskich żołnierzy”.

Biełsat powołuje się na przykłady z ostatnich dni, kiedy to rzekomo udowodniono obecność polskich najemników pośród ukraińskich żołnierzy. W programie „Lista Norkina” emitowanym na kanale NTV (należącym do Gazpromu) wypowiedziały się kobiety, które rzekomo były mieszkankami Donbasu. Były one przekonane, że po stronie Ukraińców walczą Polacy oraz Amerykanie.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA twierdzi, że siły „Donieckiej Republiki Ludowej” przechwyciły rozmowy w czterech językach: angielskim, polskim, francuskim i „jakimś flamandzkim”.

Ponadto, telewizja REN-TV przekonywała widzów, że polska firma konsultingowa Salvor i Współnicy organizuje „nabór” polskich ochotników, którzy następnie kierowani są do Donbasu. Łukasz Antas z firmy Salvor i Wspólnicy jednoznacznie stwierdził w rozmowie z WP, że to „kuriozalna sytuacja”.

Takich materiałów w rosyjskich mediach jest mnóstwo. W programie Rossija 1 goście programu mówili o Polakach walczących na wschodzie Ukrainy. Szef Biura Informacyjnego NATO w Moskwie Robert Pszczel dowiedział się, że „co kilka dni ze wschodniej Ukrainy do Warszawy przylatują samoloty z setkami trupów polskich żołnierzy”.

Telewizja Biełsat podkreśliła jednak, że mimo powtarzania tez o obecności polskich najemników w Donbasie, do dziś nikt nie przedstawił wiarygodnych dowodów. Polskie ABW sprawdza te doniesienia. Do tej pory nieoficjalnie mówi się o czterech Polakach, którzy mogli wziąć udział w walkach. Za służbę w obcym wojsku lub organizacji wojskowej grozi według polskiego kodeksu karnego od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

źródło: sfora.pl

fot. flickr.com/dirkvo­r­de­r­stra­s­se

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.