Mimo że wiele wskaźników gospodarczych Polski prezentuje się optymistycznie, dr Cezary Mech zwiastuje naszemu krajowi ogromne kłopoty. Były wiceminister finansów PiS obawia się, że rządzący nie doceniają zagrożeń, które czyhają na nasz kraj na rynkach globalnych. 

Według ekonomisty Polska ma największe na świecie zadłużenie w obcych walutach w przeliczeniu na Produkt Krajowy Brutto, a nasz PKB nie rozkłada się równomiernie pomiędzy dochody rodzin, firm i budżetu państwa. Winny tej sytuacji jest zdaniem dr Mecha duży udział zagranicznych inwestorów we wzroście gospodarczym.

Kryzys pogrąży Polskę?

Według dra Cezarego Mecha globalny kryzys może wstrząsnąć naszą gospodarką o wiele bardziej, niż spodziewają się rządowi ekonomiści. Były wiceminister twierdzi, że perturbacje na światowych rynkach mogą doszczętnie pogrzebać Polskę.

– Polska jest szczególnie narażona na skutki globalnego załamania koniunktury ze względu na silne uzależnienie od rynków i walut. Światowy kryzys w każdej chwili może pogrążyć polską gospodarkę. (…) Polska jest krajem wyjątkowo uzależnionym od rynku kapitałowego i zagrożonym w przypadku wystąpienia turbulencji w tej strefie. Jest to związane z tym, że pod względem aktywów jesteśmy państwem opanowanym przez zagraniczne instytucje. Inwestorzy zagraniczni mają w Polsce ponad 2 bln zł – stwierdził na łamach „Naszego Dziennika” dr Mech.

Źródło: money.pl

Oto najbogatsze i najbiedniejsze województwa! Przepaść między pierwszym miejscem a resztą PORAŻA

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!

...

Zobacz również